Rjava juha
Jušna zelenjava (korenjček, korenina peteršilja, pol čebule, lovorjev list, strok česna, debelejša rezina repe, zelena, list ohrovta), nekaj zrn celega popra, 1žlica svinjske masti, 1/2 kg govedine, 10dag jeter, 20 dag telečjih obreznin, 2l goveje juhe.
V kozico segrejte maščobo in na njej zarumenite na rezine narezano korenje, peteršilj, rumeno repo, zeleno, čebulo, ohrovt, jetra, pusto goveje meso, kosti ter odpadke telečjega mesa. Ko vse lepo zarumeni, prilijte goveje juhe in pustite počasi vreti 1 uro. Če hočete, da je juha zelo čista jo precedite skozi krpo. Juho servirate s prikuho ali pa čisto v skodelici.
Navadna čista juha
3/4 kg mesa, 1/4 kg kosti, korenje, zelena, peteršilj, čebula, 20 dag govejih jeter, 4dag masla ali masti, sol, cel poper, lovor, žafran
Operi 3/4 kg dobrega govejega mesa in nekaj mozgovih kosti. Pristavi to v dveh litrih mrzle vode. Ko meso zavre, se pojavijo na vrhu rjave pene, ki jih ne posnemajte, da bo juha močna. Pene bodo same sedle počasi na dno. Ko jih ni več na vrhu, osolite juho in dodajte čebulo, korenje, koreninico peteršilja, zeleno in steblo zelja. Lahko pa to zelenjavo in malo jeter zrežete na manjše koščke ki jih dušite v kozici na maslu ali masti, dokler ne porjavijo. Nato vse stresete v lonec, kjer se že kuha meso in kosti, da dobi juha lepo rumeno barvo. Meso naj vre počasi skoraj 2 uri. Ko je meso kuhano, vlijte v juho čajno skodelico mrzle vode, da se očisti, pustite nekaj časa stati, da se umiri in jo nato precedite skozi gosto cedilo.
Če hočete imeti dobro meso, ga dodajte v vrelo vodo.
Petelinova juha z mesnimi cmočki
Petelin (približno 1kg), jušna zelenjava (korenjček, korenina peteršilja, pol čebule, lovorjev list, strok česna, debelejša rezina repe, zelena, list ohrovta), lovor, 2 cl konjaka,
za cmočke: 30 dag kuhanega petelinjega mesa iz juhe, 2 jajci, 50g belega kruha, ki ga namočimo v 1 dl toplega mleka, žlica sesekljanega drobnjaka.
Iz petelina in jušne zelenjave skuhamo juho. Meso odluščimo od kosti in zmeljemo, mu dodamo v mleku namočen in ožet kruh, prepraženo čebulico, sesekljan drobnjak in jajca, dobro premesimo, da dobimo kompaktno maso in oblikujemo cmočke. Skuhamo jih v eni tretjini juhe. Juho popravimo in v skodelico vložimo cmočke.
Belokranjska krompirjeva juha
1/2 kg krompirja, 1 dl juhe, 2 dl smetane, 2 žlici ostre moke, kis, sol, poper, sladkor, majaron.
Krompir olupimo in zrežemo na kocke, operemo in ga skuhamo v slani vodi. Iz smetane in moke naredimo podmet, dodamo 1dl juhe - tako se ne naredijo strdki. Med mešanjem počasi vlijemo podmet v juho. Po okusu začinimo s sladkorjem, kisom, soljo in majaronom. Nato ponovno prevremo.
Ljubljanska juha iz polžev
Štiri ducate polžev, 6dag masla, dve čebulici - šalotki, 1,5l goveje juhe, muškatni orešček, tri rumenjake, 0,5dl suhega belega vina.
Polže najprej očistimo, tako, da jih eno uro kuhamo v slani vodi. Nato jih z vilicami potegnemo iz hišic in odstranimo črno kožico. Posujemo jih s prgiščem soli, da se sluz stopi, ter jih trikrat ali štirikrat operemo pod tekočo vodo. Nato jih dobro ožmemo, da ne ostane v njih nič vode. V trgovini dobimo že očiščene in prekuhane polže v konzervah po ducat, ki jih samo še dobro operemo. Potrebujemo približno štiri ducate opranih polžev . Polovico jih drobno sesekljamo. Na maslu dušimo drobno sesekljano šalotko, ravno toliko, da postekleni, dodamo sesekljane polže in vse skupaj še malo dušimo. Prelijemo s čisto govejo juho in s ščepcem naribanega muškatnega oreha prevremo. Dodamo preostale polže. Na koncu vmešamo še tri rumenjake , ki smo jih poprej razžvrkljali v hladni juhi, ter dodamo opečene kruhove rezine .
Kranjski raki v juhi
1l goveje juhe, ducat rakov, 10 dag masla, 3 dag moke.
Najprej skuhamo dobro govejo juho. Potem vzamemo za štiri osebe ducat velikih rakov in jih četrt ure kuhamo v vreli vodi. Kuhanim izluščimo meso iz škarij in repa, vse lupine pa zdrobimo ne preveč na drobno v tolkaču in pražimo na ognju skupaj z 10 dag masla toliko časa, da se maslo začne vzdigovati in dobivati rdečkasto barvo. Zgostimo z žlico moke, dolijemo liter čiste juhe in precedimo skozi tanko sito, prekrito z gazo. Tik preden postavimo juho na mizo, jo še enkrat prevremo za pet minut in pred serviranjem položimo vanjo rakove repe. Juha ne sme biti pregosta - to velja tudi za druge juhe, s katerimi postrežemo ob družabnih priložnostih.
Prežganka z jajci
1 dl olja, 8 dag moke, 4 jajca, sol, kumina, voda
Na olju svetlo prepražimo moko, zalijemo z litrom vode in prevremo. Dodamo kumino in sol. Pustimo vreti 10 minut, stepena jajca počasi vlivamo v juho da zakrknejo in ponudimo.
Potučnca - ribja juha
4 postrvi, 1 čebula, 4 stroki česna, 2 vejici peteršilja, vejica luštreka, majaron, korenje, poper v zrnu, 5 dag masla, sol.
V kozici zavremo osoljeno vodo. V krop dodamo zelišča in zelenjavo, nato pa še očiščene potočne postrvi. Po 10 minutah, ko so ribe kuhane, jih vzamemo iz juhe in ohladimo. Odstranimo jim kožo in kosti. Juho precedimo in kuhano zelenjavo in zelišča drobno sesekljamo. Na maslu prepražimo čebulo, dodamo zelenjavo in zalijemo z juho. Ko juha zavre, vanjo zakuhamo pest ribane kaše. Po nekaj minutah juhi dodamo še koščke ribjega mesa. Na koncu posujemo še sesekljan peteršilj.
Kurja obara
1 mlada kokoš, jušna zelenjava, 1 čebula, 2 korenčka, 1 paradižnik, 2 žlici moke, 3 stroki česna, timijan, lovor list, cel poper, sol.
Zelenjavni šopek: korenje, zeleno, por, peteršilj, majaron, timijan, šetraj in lovor, povežemo v šopek z porovim steblom ali vrvico v "punčko". V lonec damo kuhat razkosano kokoš, dodamo "punčko", stroke česna in polovici paradižnika, dodamo še cel poper in osolimo. Čebulo sesekljamo in prepražimo na masti, ko zarumeni jo dodamo obari. Ko je meso kokoši že mehko, pripravimo podmet iz 2 dl vode in 2 žlici moke, ki ga zakuhamo v obaro. Obaro še malo povremo in izboljšamo z kozarcem belega vina. Vanjo lahko zakuhamo testene krpice ali pa žličnike.
Kisla juha iz svinjskih nogic in repa
1kg svinjskih nogic in repa, 0,5 kg jušne zelenjave, 0,25 kg krompirja, sol, česen, poper, lovor list, majaron, kis, 1 dl olja, 6 dag moke.
Meso dobro operemo in nasekamo na manjše kose. V loncu osolimo vodo, okoli 2,5l, in kuhamo kose nogic in repa okoli 45 min. Dodamo lovor in majaron. Med kuhanjem pobiramo pene, da je juha čista. Dodamo na kose narezano zelenjavo, korenje, zeleno, repo, kolerabo in krompir, ter kuhamo dalje. Juho lahko še izboljšamo z govejo kocko. Ko sta zelenjava in meso kuhana, dodamo svetlo prežganje s česnom. Na olju prepražimo dve žlici moke in na koncu dodamo sesekljan česen, da zadiši. Juha naj še povre. Lonec z juho odmaknemo iz ognja in dodamo žlico kisle smetane in žlico kisa ter premešamo. Juho prelijemo v jušnik in posujemo z sesekljanim peteršiljem ali drobnjakom.
Koroška svatovska juha
1 kg svinjskih nog, jušna zelenjava, (korenjček, korenina peteršilja, pol čebule, lovorjev list, strok česna, debelejša rezina repe, zelena, list ohrovta), 1/2l kisle smetane, 5 dag moke, 1-2 rumenjaka.
Noge z zelenjavo kuhamo do mehkega v slani vodi. Odcejeno juho zavremo in dodamo polovico smetane razžvrkljano moko. Juho še nekaj minut povremo in nazadnje umešamo drugo polovico smetane z razžvrkljanimi rumenjaki. Preden juho ponudimo, meso ločimo od kosti in ga zrežemo na kose ter dodamo juhi.
Koroški rezanci
Teso; 4 jajca, sol, 40 dag moke, peteršilj,
Nadev; 1 jajce, sol, 30 dag suhih hrušk, peteršilj, rezina belega kruha. Za zabelo 6 žlic ocvirkov
Iz 40 dag moke, 4. Jajc, žlice jabolčnega kisa in ščepca soli, zamesimo testo za rezance. Če je testo presuho in pretrdo dodamo malo vode. Testo oblikujemo v dva hlebčka in premažemo z oljem. Pokrijemo in pustimo počivati na hladnem kakšno uro. Hlebček testa nato razvaljamo za nožev rob debelo. Razrežemo ga na 10cm široke trakove. Na vsake 3 do 5cm testenega traku položimo za lešnik veliko kroglico nadeva. Testo nato z krogljicami nadeva tesno zavijemo v zavitek ki ga med kroglicami s prsti stisnemo skupaj in s kolescem izrežemo rezance. Tako dobimo dolg zvitek z izboklinami nadeva. Tako ponovimo še z preostalim testom. Rezance kuhamo v vreli vodi okoli 15 minut, odcedimo in zabelimo z ocvirki. Po želji jih lahko potresemo z makom in sladkamo ali pa z grobo narezanim kozjim sirom.
Nadev pripravimo tako, da kuhanim in drobno sesekljanim hruškam dodamo 1 jajce, sredico ene rezine belega kruha in sol. Nadev mora biti gost, da lahko oblikujemo kroglice. Po potrebi ga lahko zagostimo z drobtinicami. Za nadev lahko uporabimo tudi češnje, skuto, jabolka ali slanino.
Smetanova juha s kašo in gobami
20 dag ajdove kaše, 25 dag zmrznjenih jurčkov ali 5 dag suhih jurčkov, 3 dag masti, 1 čebula, 1dl smetane, 1 žlica gladke moke, 3 stroki česna, peteršilj, timijan, majaron, sol, poper.
Prebrano in oprano kašo damo kuhat v 1l vode, dodamo na lističe narezane gobe ali ožete namočene suhe gobe. Na masti prepražimo čebulo in česen ter dodamo kaši. Dodamo še dišave ter solimo in popramo po okusu. Ko je kaša kuhana ji dodamo še podmet iz smetane in žlice moke. Juho še prevremo, posujemo s peteršiljem in ponudimo.
Čisava župa
20 dag ovčjega mesa, 50 dag govejega mesa, 50 dag kokoši, 1l smetane, zvrhana žlica moke, na kocke narezan bel kruh, začimbe: cimetova skorja, mleti cimet, janež, ingver, muškatni orešček, korenček, žafran, limonina lupinica, čebula, por, bazilika, zelena (listi in gomolji), peteršilj (listi in koren)
V 2l. lonec damo kuhat vse vrste mesa in dodamo vse začimbe in dišavnice (razen mletega cimeta), sol, poper ter zelenjavo. Po uri in pol kuhanja, ko je meso mehko, ga vzamemo iz juhe. V vrelo juho previdno vlijemo podmet, ki smo ga pripravili iz 3/4 l smetane in moke. Med vlivanjem juho mešamo, da ostane gladka. Juha naj še pet minut vre. Meso drobno narežemo in ga damo v juho, prav tako tudi na kocke narezan in na maslu prepražen kruh. Na mizi ponudimo mleti cimet, s katerim si vsak po okusu in navadi začini juho.
Ajdovi vzhajanci
5 dag kvasa, 1/2 kg ajdove moke, 1/2 kg bele moke, mlačna voda, ocvirki (zaseka), sol;
Postavimo kvas z malo mlačne vode in moke. Ko kvas vzhaja, zamesimo testo, ki naj počiva (vzhaja) pod prtom.
Vzhajanega denemo na dobro pomokano desko in oblikujemo hlebček. Hlebček kuhamo v 2 litrih slanega kropa 45 minut do ene ure. Kuhanega previdno vzamemo iz vode in zrežemo na rezine, ki jih zabelimo z ocvirki.
Vzhajanec ponudimo k mesu, zelju, repi in drugi zelenjavi kot samostojno jed ali pa jed s solato. Zelo okusen je s planinsko skuto.
Loparnica
1/2 kg blitve ali špinače, 1/2 kg korenja, 1/2 kg svežega zelja, 3/4 kg čebule, 5 strokov česna, 1/4 kg margarine, 1/2 kg skute, drobtine po potrebi;
začimbe: lovor, kumina, mleti poper, timijan, žajbelj, marajon, muškatni orešček, sol po okusu
1-2 dl olja, 3 jajca, 1/4 dl kisle smetane, šopek peteršilja in zelene (sesekljane)
Zavitek pripravljenega vlečenega testa.
Čebulo zrežemo na drobno, razdelimo na tri enake dele in jo v treh posodah pražimo, da postane steklena. V prvo posodo dodamo očiščeno špinačo, da se duši, v drugo nariban korenček in v tretjo poparjeno zelje, ki se tudi duši do mehkega. V vse tri posode enakomerno dodamo omenjene začimbe, solimo po okusu, nato odstavimo, da se malo ohladi.
Dno z margarino premazanega pekača prekrijemo z vlečenim testom, na katerega dodamo pretlačeno skuto, enakomerno porazdelimo, nato plast testa, korenček, testo, špinačo, testo, zelje, testo. To ponovimo še enkrat, vsakič pa prelijemo z nekaj žlicami mešanice kisle smetane in žvrkljanih jajc. Loparnico postavimo v peč segreto na 180oC. Pečemo jo 1 uro in 30 min. Med peko jo prelivamo z kislo smetano pomešano z mlekom.
Tržiška bržola
Za 8 do 10 oseb potrebujemo: 4 kg ovčjega mesa, lahko je mešano, najboljše pa so kosi od stegna in hrbta. Meso zrežemo na kose težke okoli 15 dag. Približno 4 kg čebule, šetraj, brinjeve jagode, lovor list, česen, 2 kg krompirja, sol, poper, juho za zalivanje.
Meso operemo in poparimo z vročo vodo, da mu vzame duh po surovem. V večji kozici segrejemo mast in dodamo sesekljano čebulo. Na en kilogram mesa vzamemo 1 kilogram čebule. Ko postekleni dodamo meso. Pokritega počasi dušimo kakšno uro. Nato dodamo šetraj in brinove jagode. Bržole morajo biti zelene od šetraja pravijo v Tržiču. Potem dodamo še lovorjev list, strt česen, cel poper in sol. Dušimo še kakšne pol ure, da se čebula lepo spusti. Ko je meso mehko, ga posujemo z moko, premešamo in zalijemo z vročo juho. Počasi naj vre še petnajst minut, tedaj dodamo še 10 srednje velikih na pol kuhanih olupljenih krompirjev. Sedaj bržole kuhamo še toliko časa, da je krompir mehek. Bržole ne smejo biti goste kot golaž in ne redke kot obara.
Martinova gos
Gos, sol, poper, majaron, kumina, 5 jabolk, 20 dag olupljenih kostanjev, 6 šalotk, 3 dag masti, 1/2 dl tropinovca, 1 dl vina
Očiščeno in oprano gos od znotraj in zunaj natremo s soljo, znotraj še s poprom, majaronom in strto kumino. Notranjost napolnimo z jabolki, s kuhanimi in olupljenimi kostanji in na maščobi na hitro popraženimi šalotkami. Odprtino zašijemo, gos položimo v kozico na hrbet, dolijemo 1 dl vina in v vroči pečici, segreti na 210oC, počasi pečemo uro in pol. Med peko gos obračamo, da se z vseh strani lepo zapeče, in jo pogosto zalivamo s sokom od pečenke. Tik preden je gos pečena, jo premažemo z žganjem. Ko gos lepo zarumeni in dobi hrustljavo skorjico, jo preložimo v drugo posodo. Maščobo posnamemo, zalijemo s sokom od pečenke in prevremo. S tem prelijemo pečeno gos in jo postrežemo z mlinci, kruhovimi cmoki, pečenim krompirjem, cvetačo, rdečim zeljem ali pa tudi z zeljnato solato.
Kvinta-pečena raca
1 mlada raca, sol, mast za peko
za nadev nabasnik 1: sesekljana račja jetrca, 20 dag kruha, 2 dl belega vina, 3 jajca, 5 dag krušnih drobtin, 10 dag ovčjega sira, 1 čebula, ščepec soli, poper, koriander, zelena in šatraj
za nadev nabasnik 2: 50 dag kuhanih in olupljenih maronov, 10 dag sesekljane pancete, 2 dl belega vina, sol. Ščepec popra in rožmarina
za nadev nabasnik 3: isto kot nadev 2, dodamo le še 50 dag naribanih jabolk
Očiščeno raco zunaj in znotraj dobro natremo s soljo, napolnimo z enim od treh nabasnikov, jo zašijemo in pečemo v pečici segreti na 210oC. Pečena bo v dveh urah. Za nabasnik 1, namočimo kruh v belem vinu, jajca trdo skuhamo in jih nastrgamo h kruhu, dodamo sesekljana jetrca, krušne drobtine, nariban sir, vse začimbe in dobro premešamo. Za nabasnik 2 kuhani kostanj olupimo in dobro zmečkamo, dodamo sesekljano panceto, dolijemo vino in dodamo začimbe ter vse dobro premešamo. Najboljše race za peko so prav tiste, ki so stare okrog 100 dni. Zato so jim tudi rekli kvinta.
Belokranjsko cvrtje
80 dag svinine, sol, poper,česen;
Testo: 2 dl mleka, 2 jajca, 15 dag moke, sol;
Iz mleka, rumenjakov in moke naredimo malo bolj gosto testo kot za palačinke, iz beljakov pa trd sneg, ki ga narahlo vmešamo v testo. Meso zmeljemo, popopramo, dodamo s soljo strt česen in zamesimo. Naredimo 10 hlebčkov. Povaljamo jih v moki, potem v testu na obeh straneh in na vročem olju ocvremo.
Čompe v solati
3/4 kg krompirja, 1/2 kg planinske skute, poper, sol, olje, sirnica;
Krompir skuhamo v oblicah, ga nato olupimo, zrežemo na debelejše rezine, solimo, dodamo olje, skuto in sirnico (vodo od odcejene skute) ter narahlo pretresemo.
Ponudimo k loparnici ali pa kot samostojno jed s kruhom.
Grozdna sarma
20 svežih listov vinske trte (srednje velikih), 1 kg domače kokoši, 4 dag čebule, 5 dag svinjske masti, 25 dag riža, 3 stroke česna, peteršilj-zelenje, zelena, sol, poper, list lovorja, marajon, šetraj, 2 jajci, 5 žlic olja(belo-jedilno), 8 dag moke, 5 dag čebule, 1 kg paradižnika (dobro zrelega), 1/2 l kisle smetane;
Trtne liste blanširamo, razdelimo in jim posnamemo rebra.
Na masti zarumenimo drobno zrezano čebulo, mesu kokoši odstranimo kosti in kožo, meso zmeljemo s slanino in prepražimo s čebulo. Ohlajeni masi dodamo začimbe, strti česen, po okusu solimo, 3/4 kuhan riž, jajca in maso dobro umešamo.
Enakomerno jo porazdelimo po listih, zavijemo in listne zvitke na krajeh porinemo noter. Sarmice naložimo ob steni kozice in prelijemo do treh četrtin z vodo in jih v napol pokriti posodi kuhamo okoli 45 minut, da je meso mehko.
Iz paradižnikov napravimo paradižnikovo omako in jo dolijemo sarmam, ter pustimo še 15 minut, da sarme počasi vrejo. Na koncu dodamo še kislo smetano in ponudimo.
Mežerli
1 kg svinjskih ali telečjih pljuč, 1/2 kg svinjskega ali telečjega srca, 4 žlice ocvirkov (zaseke), 3 manjše čebule, 3/4 kg starega belega kruha (najmanj 1 dan), 2 jajci, 3 dl mleka, 1 dl kisle smetane, šopek majarona, sol, poper in maščoba za pekač - "ranglo".
Svinjska ali telečja pljuča skuhamo v slani vodi, ohladimo in zmeljemo. Na ocvirkih (zaseki) zarumenimo na drobno zrezano čebulo, prelijemo pljuča. Enako velja tudi za srce. Maso zmešamo, dodamo poper in majaron. Nato kruh zrežemo na drobne kocke in ga prelijemo z raztepenimi jajci, zamešanimi v mleku in smetani. Dodamo zajemalko juhe, v kateri so se kuhala pljuča in srce. Kruh in maso nato premešamo, če pa je masa pretrda, dolijemo še malo juhe od pljuč. Primerno glinasto nizko posodo, ki ji pravijo v okolici Mežice in Slov. Gradca "ŠTECL" ali "PEKVA", po dnu in straneh namažemo z maščobo, ter vložimo vanjo pripravljeno zmes. Pečemo do 3/4 ure v srednje vroči pečici, po vrhu pa naj bo lepo zapečena zarumenela skorjica. Jed ponudimo, ko so koline, ponudimo pa jo z solato. Primerna pa je v vseh letnih časih.
Rateški krapi
Za testo potrebujemo kuhan krompir in moko v razmerju 1/3 krompirja, 2/3 moke, (npr:. 20 dag olupljenega kuhanega krompirja, 40 dag moke) sol, jajce, malo margarine,
Za nadev; kruhove drobtine prepražene na maslu, 1/2 kg skute, 2 jajci, 2 dl kisle smetane, malo soli, sesekljan pehtran.
Kuhan krompir pretlačimo in mu dodamo moko, sol, jajce in margarino. Vse zgnetemo v gladko testo, ki naj bo bolj trdo kot mehko, sicer gre rado narazen, (naj bo trše kot za krompirjeve svaljke). Testo nato oblikujete v kroglice, ki jih razvaljajte v ploščice široke do 12 cm. Na ploskve nadevate po žličko nadeva, prepognete in na vrhu stisnete, oblikujete petelinove grebenčke. Krape nato skuhate v slanem kropu, počasi naj vro 20 min.
Nadev; kruhove drobtine prepražite na maslu, naj bodo bolj suhe kot vlažne in jih dodajte k skuti. Dodajte še jajci, kislo smetano, prepraženo čebulo, sesekljan pehtran, solite in dobro premešajte. Zmes za nadev mora biti dobro zmešana in gosta.
Kuhane krape na krožniku zabelite z ocvirki ali zaseko. Poleg postrezite kislo repo ali zelje.
Fižolov mož
75 dag fižolovega zrnja, 75 dag kislega zelja, lovorjev list, sol, mast, 3 stroke česna, 1 kg krompirja
Fižol skuhamo z lovorjevim listom in česnom v osoljeni vodi. V drugem loncu skuhamo narezan krompir, ki ga odcedimo in zabelimo z maslom, dodamo mu lahko malo kisle smetane. Fižol in krompir stresemo skupaj ter zmečkamo kot pire krompir. Dodamo na ocvirkih prepražen nasekljan česen. Ponudimo k zelju s pečenico, krvavico ali suhimi rebrci.
Ajdovec
50dag ajdove moke, 1,5kg bele moke, 10 dag kvasa, 2 dl olja, 30 dag instant pire krompirja, 5 dag soli, mlačna voda.
Obe moki presejemo, dodamo instant pire krompir in dobro premešamo. V sredino naredimo jamico, dodamo olje, sol in vzhajan kvas. Z mlačno vodo nato zamesimo kruh. Testo oblikujemo v 30 dag težke hlebčke, pokrijemo s krpo ter pustimo na toplem , da testo vzhaja. Vzhajano testo nato preložimo na pomaščen pekač in spečemo v pečici na 180oC okoli 45 min. Za koruzni kruh zamenjamo ajdovo moko s koruzno. Koruzno moko prej poparimo s slanim kropom.
Lukarsko meso
60 dag svinjskega fileja - ribice, 30 dag korenja, 5 dag peteršiljeve korenine, 2 lovorjeva lista, 10 zrn popra, 5 dag kaper, 2 kisli kumarici, 1 manjša limona, 30 dag čebule, 2 dag mlete sladke paprike, 2 paradižnika, 1 dl olja, sol, 2 dl belega vina.
V kozico prilijemo vode in osolimo. Dodamo očiščeno in oprano korenasto zelenjavo in lovorjev list, cel poper in pol velike, na plošči opečene čebule. Začimbe razdelimo na dva dela. Kuhamo 10 minut. Nato dodamo v kozico očiščeno svinjsko ribico. Kuha naj se še pet minut. Kozico odstavimo iz ognja. V juhi naj se meso ohladi.
Na olju posteklenimo na lističe narezano čebulo. Dodamo na lističe narezano korenje iz juhe in peteršilj. Dodamo še sladko papriko, lovor, kapre, olupljeno sesekljano limono, naribane kisle kumarice in na kocke narezan paradižnik. Vse skupaj pražimo še 10 min. Nato zalijemo z belim vinom. Marinada naj še 5 min. povre. Meso predenemo v drugo posodo in ga prekrijemo z marinado. Na hladnem naj se marinira do drugega dne. Nato meso vzamemo iz marinade, filiramo na porcije in ga z marinado ponudimo. Poleg ponudimo domač koruzni kruh.
Kokoš polnjena na kranjski način
1 kokoš, 15 dag telečjih jeter, 10 dag perutninskih jeter, 15 dag telečjega mesa, 15 dag slanine, 15 dag svežih gob - jurčkov ali 3 dag suhih jurčkov namočenih v vodi, 2 žemlji namočeni v mleku, 2 kuhana krompirja, 1 jajce, čebula, česen, peteršilj, šetranj, rožmarin, tanke rezine slanine.
Telečje meso, telečja jetra, perutninska jetra, v mleku namočeni žemlji in slanino zmeljemo v stroju. Masi dodamo surova jajca, prepraženo sesekljano čebulo, česen, sol, poper, rožmarin, peteršilj, malo šetraja in sesekljane gobe. Dobro premešamo. Krompir narežemo na pol cm debele rezine in ga opečemo na obeh straneh, da dobi zlato barvo. Kokoš očistimo in dobro operemo. Pečen krompir nadevamo enakomerno v notranjost kokoši. Nato polnimo še nadev. Odprtine zašpilimo z zobotrebcem. Kokoš obložimo z rezinami slanine in povežemo z vrvico. V pekaču jo prelijemo z vrelo maščobo. Pečemo jo dve uri na 180 st.C in pridno prelivamo z lastno maščobo. Šele na koncu pečenja jo prelijemo z 2 dl belega vina.
Podjunski obrnenik
0,50 kg ostre pšenične ali 25 dag ajdove in 25 dag bele ostre moke, če želimo, da je ubernenik ajdov, 3 dl sladke smetane, 5 dl mleka, sol.
V večji kozici pražimo moko. V drugem "piskru", zavremo mleko in smetano. Ko je moka opražena (svetlo zlate barve) jo zalijemo z vrelim osoljenim mlekom umešanim s smetano in hitro mešamo še 10 minut, da se jed zagosti in odstopi od dna lonca. Jed nato oblikujemo v kepe, ki jih ponudimo z belo kavo, z navadnim ali kislim mlekom. Lahko pa jed stresemo v posodo in jo poravnamo. Ko se shladi jo stresemo iz posode - obrnemo - od koder tudi ime - in režemo na kose. Obrnenik lahko ponudimo hladen s kislo skuto ali pa ponudimo poleg kmečke krompirjeve juhe.
Gorenjska krompirjeva palačinka
1kg krompirja, 1 jajce, 10 dag mehke moke, sol, 1,5 dl olja.
Surovi krompir olupimo in ga kašasto naribamo. Dodamo jajce, solimo po okusu in premešamo. Nato dodamo moko in ponovno dobro mešamo. V ponev za palačinke prilijemo olje in ga srednje vroče segrejemo. Z zajemalko zajemamo maso in stresemo na ponev . Z lopatico jo razgrnemo v širino okoli 10 cm in v debelini 5 do 10 mm. Ko je palačinka pečena na eni strani, jo obrnemo, da se opeče še po drugi strani.
Nadev: na olju rahlo prepražimo malo čebule, dodamo sesekljan strok česna in kuhano na lističe narezano jušno zelenjavo, še malo prepražimo in s tem obložimo palačinke. Lahko pa jih postrežemo tople s skuto ali zaseko ali pa poleg bele kave.
Rašovna
3/4 kg prosene kaše, 1/2 kg kisle repe, 4 žlice ocvirkov, 1 čebula, 3 stroke strtega česna, kumina, majaron, cel poper, lovor.
Repo kuhamo z začimbami, na pol kuhani repi dodamo kuhano kašo. Vse skupaj naj vre, da se repa skuha. Na ocvirkih ali zaseki prepražimo na drobno zrezano čebulo in strti česen, dodamo kuhani repi s kašo. Dobro pomešamo in še pet minut povremo. Ponudimo s krompirjem kuhanim v oblicah.
Telečja terina
Sestavine za model iz žgane gline s pokrovom
300 g telečjega fileja, 200 g svinjine brez maščobe, 250 g sveže slanine, žlička soli, po 1/2 žličke posušenega zelenega popra,bazilike,žajblja in timijana, 50 g belega kruha brez skorje, beljak, 6 žlic smetane, 30 g surovega masla, 2 šalotki, 200 g telečjih jeter, po šilce konjaka in cointreauja 2cl, 1/2 žličke soli, strok česna, za noževo konico ingverja v prahu, kardamona ali soli, 1/8 l smetane, 30 g surovega masla, 200 g šampinjonov, 2 žlici sesekljanega peteršilja, 120 g kuhane gnjati, 400 g sveže slanine.
Meso in slanino zrežemo na rezine. Začinimo s soljo in zelišči. Beli kruh narežemo na rezine in jih zložimo na vrh. Beljak zmešamo s smetano in zlijemo na kruh. Postavimo za 12 ur na hladno. Pokrijemo z alufolijo. Vse sestavine morajo biti med mešanjem hladne. Tako iz mariniranega mesa in preostalih sestavin pripravimo nadev imenovan /farce/ in sicer tako, da meso, ki je odležalo, dvakrat zmeljemo. Dodamo mariniran kruh in v posodi ki je obložena z ledom mesimo, dokler se masa ne začne svetiti. Med mešanjem dodajamo smetano. V ohlajeno maso zamešamo ohlajene prepražene šampinjone in kocke gnjati. Model obložimo z rezinami slanine, nanjo damo mesno kašo in vanjo vložimo trakove sveže slanine in jo na koncu prekrijemo z rezinami slanine, nato pa skledo zapremo. Terino kuhamo v vodni kopeli v pečici segreti na 200 stopinj C, ali v konvektorski pečici segreti na 190 stopinj C, 50 minut. Voda v kopeli se ne sme segreti na več kot 80 stopinjC. Vodna gladina mora segati dva prsta pod rob modela.
Pečeni bob z zaseko
1kg fižola - boba, 50 dag čebule, 20 dag zaseke ali ocvirkov, 2 sveža paradižnika, vejica zelene in šop peteršilja, majaron, timijan, , 3 stroke česna, sol, 1 kavna žlička mlete sladke paprike, 10 dag prekajene slanine, 1 dl olja.
Fižol - bob v zrnju skuhamo in ga ocedimo. V drugi "lomi" - kozici, spražimo na zaseki ali ocvirkih drobno sesekljano čebulo. Ko postekleni, dodadmo na kocke narezano slanino in paradižnik. Nato v kozico- "lomo", stresemo kuhan in odcejen fižol. Dodamo začimbe, sesekljan česen, papriko, dolijemo olje, po okusu popramo. Pomešamo. "Lomo"- kozico, postavimo v vročo peč, da se bob zapeče. Pred serviranjem po vrhu prelijemo nekaj žlic kislega mleka. Poleg se poda jabolčni mošt in ržen kruh.
Ribniška aleluja
2l juhe iz prekajenega mesa, 30 dag prosene kaše, 30 dag svežih repnih olupkov ali 15 dag posušenih.
Juha od prekajene svinjske glave, šunke, parkljev in podobno. Dobro prebrana in oprana kaša. Sveže ali posušene repne olupke dobro operemo in skuhamo. Kuhane odcedimo in zrežemo na koščke. Kašo na pol skuhamo v suhi juhi in ji dodamo koščke repnih olupkov. Kuhamo še toliko časa, da kaša omedli, to je, da se prekuha. Alelujo ponudimo kot samostojno jed s fižolovo solato.
Lizikina cota
2 kg starega belega kruha, 5dl mleka, 4 jajca, mleti cimet, 20 dag sladkorja, sol.
Rezine kruha zložimo v pomaščen pekač in jih prelijemo z osoljenim in sladkanim mlekom v katerem smo žvrkljali jajca, potresemo s cimetom in damo v pečico segreto na 180 st. C za 45 minut. Razrežemo na rezine in ponudimo s kompotom iz suhega sadja.
Jed je doma v okolici Velenja in Dobrovcih pri Miklavžu na Dravskem polju.
Koruzni tomarli
0,50 kg domačega masla, 3 jajca, 4 žlice sladkorja, 0,75 kg koruzne moke, 10 dag bele moke, 2 dl belega vina, pol žlice "kravajcev" oziroma 6 dag kvasa, 2 nageljnovi žbici, strok celega cimeta, naribana limonina lupina, sol.
(Kravajce so vzhajalno sredstvo, ki ga naredimo jeseni iz koruzne moke in kipečega vinskega ali jabolčnega mošta, ker kravajcev ni mogoče več dobiti, jih lahko nadomestimo z pivskim kvasom)
Maslo penasto umešamo, dodamo sladkor, jajca in "kravajce". Dodamo moko in zgnetemo gladko testo. Po potrebi dodamo nekaj žlic mleka. Testo enakomerno porazdelimo po omaščenem glinastem pekaču, ter spečemo v vroči pečici. Posebaj skuhamo vino z dišavami. Ko je testo pečeno, ga "fajhtamo" - navlažimo z vročim kuhanim vinom. Še tople tomarle zrežemo kar v pekaču na kose in pustimo, da se jed ohladi. Pred serviranjem ga po želji še sladkamo.
Poznamo še štajerski tomerl, ki pa je slana jed. Pripravlja se ravno tako, samo da je brez sladkorja in vino brez dišav. Servira se s krompirjevo ali fižolovo solato.
Kmečko zelje
1 kg kislega zelja, 1 srednje velika čebula, 2 stroka česna, kumina, lovorjev list, 4 žlice zabele;
Zelje skuhamo, nato odcedimo. V ponvi stopimo zabelo (lahko zaseka), dodamo drobno zrezano ćebulo, da zarumeni, na koncu dodamo strti česen, ki se naj hitro spraži v že spraženi čebuli in prelijemo preko kuhanega zelja, premešamo in kuhamo še 15 minut.. Začimbe dodamo v zelje še ko se kuha.
Nadevana prekajena svinjska krača
4 srednje velike prekajene svinjske krače, 20 dag kaše, 1/2 čebule, 4 stroke česna, 2 jajci, 4 korenja (manjša), šopek zelene in peteršilja, timijan, rožmarin, šetraj, poper-mleti.
Krače skuhamo, istočasno pa se zraven kuha tudi očiščeno in oprano korenje. Ko so krače kuhane, jim odstranimo kosti. V drugi posodi pripravimo maso za nadev: kuhano kašo, začimbe in jajca,vse dobro zmešamo. Nato v odprtino krače damo nadev (čebula, česen, peteršilj in zelena se spraži) v sredino pa vložimo na trakove zrezano korenje, zapremo krače, jih povežemo z vrvico, ter nato damo kuhati za 10 minut v isto vodo, kjer so se kuhale že prej. Nato jih serviramo, zrezane na debelejše rezine, ob zelju in gombcih.
Gombci s kmečkim zeljem in prekajenimi nadevanimi svinjskimi kračami
1 kg pšenične moke, 5 dag kvasa, sladkor,sol in voda po potrebi, 20 dag ocvirkov;
Moko presejemo, odvzamemo od 1 kg 5 žlic moke, zdrobimo kvas, ki ga stresemo v lonček, v katerem je 10 žlic vode in kavina žlička sladkorja. Zmes premešamo, dodamo 5 žlic moke in pustimo, da vzkipi na toplem prostoru. V ostalo moko napravimo jamico, solimo po okusu in dodamo vzhajan kvas. Polijemo mlačno vodo le toliko, da zgnetemo enako velike hlebčke (štručke), ki jih pokrijemo s prtičem, da vzhajajo. V že predhodno pripravljen slan krop vložimo vzhajane hlebčke, in jih kuhamo 15-20 minut v napol pokriti posodi. Ko so kuhani, jih vzamemo iz vode, damo na lesen krožnik, prerežemo vsak hlebček po dolgem in trikrat povprek in jih serviramo v lončeno skledo s kmečkim zeljem in prekajeno nadevano svinjsko kračo. V kozici stopimo ocvirke, ter z njimi prelijemo gombce.
Kunec z mlinci
Zajca (kunca) očistimo kožic in žilic, nato napravimo z nožem na hrbtni strani zarezo, ter izluščimo kost stegna. Zajca namažemo z gorčico, potresemo s poprom, obložimo s prekajeno slanino, dresiramo in položimo v pekač, v katerem smo segreli mast. Dodamo narezano čebulo, korenje, zeleno in 1 dl rdečega ali belega vina. Zajca pečemo do 1 ure in pol v pečici segreti na 200oC. Med pečenjem ga večkrat prelijemo z mastjo. Pečenega razrežemo na večje kose, ki jih zložimo na ploščo, da dobi zajec prvotno obliko. Medtem pretlačimo skozi sito zelenjavo, dodamo 1 dl smetane in prevremo. S to omako prelijemo zajca in ga serviramo z brusnicami in mlinci (ali pa z zdrobovimi rogljiči).
Koroški grebenci
Testo: 1/2 kg moke, 3 jajca, sol, voda
Moko, jajca, vode po potrebi in sol ugnetemo v gladko plastično testo in ga pustimo počivati. Nato testo tanko razvaljamo in razrežemo na kvadratke, 8x8cm, na katere naložimo žličko nadeva. Testo prepognemo čez nadev in oblikujemo grebenčke in jih skuhamo v slani vodi, odcedimo in zabelimo z na maslu prepraženimi drobtinami.
Nadev: 3/4 kg suhih hrušk, 15 dag riža, 15 dag sladkorja, 2 jajci, 10 dag masla, 1/2 l mleka, 5 dag sladkorja, drobtine
Kuhane hruške zmeljemo in jim primešamo na mleku kuhan riž in jajce. Jed ponudimo s sladkorjem, zraven kompot.
Koroški ajdovi žlikrofi
Testo: 1/2 kg moke, 2 jajci, sol, vode po potrebi.
Sestavine ugnetemo v gladko in mehko testo. Nekaj časa naj počiva, potem pa ga razvaljamo in razrežemo na pravokotnike, na katere položimo nadev.
Nadev: 10 dag masla, 1/2 l smetane, sol, 3/4 kg ajdove moke
Maslo razpustimo v smetani. Ko zavre, dodamo še sol in moko in mešamo toliko časa, da se testo loči od posode. Napolnimo pravokotnike.
Ohlajene žlinkrofe kuhamo 15 minut, zabelimo pa z na maslu prepraženimi dorobtinicami. Žlinkrofe lahko tudi sladkamo.
Mešani koruzni žganci
1/2 kg koruznega zdroba, 1/2 kg koruzne moke, 15 dag zabele
Moko in zdrob zmešamo in močno segrejemo, tako, da mešamo v kozici na ognju kakšnih 5 min. Pazimo, da zmes ne spremeni barve! Potem zalijemo s slanim kropom toliko, da se z vilicami žganci lepo drobijo. Zabelo polijemo po razdrobljenih žgancih.
Koroške bele klobase
1 kg riža, 1 kg ješprenja, 2kg svinjska pljuča, pol svinjske glave, 2 čebuli, malo krvi, mast poper, majaron, bazilika, sol
Posebej skuhamo riž in posebej ješprenj,vendar ne do mehkega. Oboje splaknemo z mrzlo vodo in odcedimo. Pljuča in del svinjske glave skuhamo in ohlajeno zmeljemo. Dodamo sesekljano in na maščobi prepraženo čebulo, zmešamo, začinimo in po potrebi dolijemo svinjske juhe v kateri se je kuhala glava. Ker se zmes med kuhanjem še napne, ne sme biti pregosta. Z njo napolnimo oprana debela prašičja čreva in zašpilimo. Klobase nato kuhamo 2 minuti v vreli vodi, ki ne sme vreti. Vzamemo jih iz juhe in polijemo z mrzlo vodo in ohladimo na lesenem pladnju. Ponudimo pečene v pečici skupaj z bujto repo.
Ubrnenik
40 dag ostre moke, 4 dl mleka, 1/4 sladke smetane, sol
Mleko in smetano zavremo, solimo in zlijemo na prepraženo moko. Zmešamo. Izoblikujemo kroglice, ki jih serviramo skupaj z belo kavo ali kislim mlekom. Jed lahko pripravimo tudi s kislo smetano in skuto, le da je takrat kiselkastega okusa.
Luknja
4 dl kaše, 6 žlic masla. 8 dl mleka, cimet, sol
Kašo najprej dobro operemo, potem pa kuhamo v osoljenem mleku 20 do 25 minut. Med kuhanjem jo mešamo. Potem jo zvrnemo na kupček in na sredini s kuhalnico naredimo luknjo, kamor vlijemo stopljeno maslo. Vse skupaj potresemo s cimetom in sladkorjem.
Masovnik
2 dl mleka, 2 dl kisle smetane, 3 žlice pšenične moke, 1 žlica koruzne moke, 1 žlica masla, sol
Mleko in kislo smetano osolimo in zavremo, nato pa zlijemo na moko, ki smo jo v kozici prepražili na maslu. Mešamo toliko časa, da jed odstopi od posode. Masovnik ponudimo vroč skupaj s kislim mlekom.
Mavžlji
1 kg svinjske glave, 5 dag masla, 1 čebula, 15 dag belega kruha, 20 dag riža, 4 žlice smetane, peteršilj, časen, majaron, pimenta, limonina lupina, svinjska mrežica
Možgane očistimo in skuhamo, lahko pa sesekljane prepražimo na masti. Posebej skuhamo svinjsko glavo, potem meso ločimo od kosti in sesekljamo. Na maslu prepražimo sesekljano čebulo, sesekljan peteršilj,v mleku namočen in ožet kruh ter strt česen. Vse skupaj pražimo, prilijemo mleko in zmešamo v gladko maso, ki ji dodamo vse dišave. Ko se masa ohladi, dodamo še možgane in meso.
V svinjski juhi skuhamo riž in ohlajenega primešamo pripravljeni zmesi, solimo in po potrebi zalijemo še z juho.Svinjsko mrežico operemo, razgrnemo in v določenih razdaljah nanjo polagamo po tri žlice nadeva. Ob narejenih kupčkih mrežico razrežemo vodoravno in navpično, tako da dobimo krpice, v katere zavijemo nadev. Mavžlje naložimo v pekač ali v posebno glineno posodo z vdolbinami in pečemo v pečici segreti na 200oC 40 min., ponudimo pa tople ali mrzle skupaj s kislim zeljem in različnimi solatami.
Ajdovi zavitki
Testo: 1/2 kg ajdove moke, 5 dag masla, 1 jajce, voda, sol, drobtine
Nadev: 15 dag masla, 40 dag ajdove moke, 1/4 l kisle smetane, sol
Moko, jajca, vodo in sol ugnetemo v testo kot za rezance in ga pustimo, da počiva. Za nadev skupaj zavremo maslo in smetano, dodamo ajdovo moko in solimo. Mešamo toliko časa, da se jed loči od kuhalnice.
Testo razvaljamo za nožev rob debelo. Razvaljanega razrežemo na pravokotnike velike 8x8 cm in na vsakega damo po žličko nadeva, ki ga pokrijemo z drugo polovico pravokotnikov, ki jih ob robovih stisnemo. Skuhamo jih v slanem kropu približno 20 min, odcejene pa zabelimo z drobtinami prepraženimi na maslu.
Sirnica
25 dag kruha, 1 l zelenjavne juhe, sol, peteršilj, drobnjak, 1 dl smetane, 20 dag naribanega sira - ementaler
Zdrobljen kruh zalijemo z 0,5 l juhe in kuhamo 10 minut, pretlačimo in dolijemo ostalo juho, solimo. Kuhamo še 5 minut, dodamo sir, smetano, drobnjak, peteršilj, prevremo in serviramo.
Fižol s skuto
25 dag skute, 1 kg kuhanega fižola, 1 dl kisle smetane, sol, drobnjak, peteršilj
Skuto, smetano, sesekljan peteršilj in drobnjak zmešamo, po vrhu dodamo še topel kuhan fižol, ki smo ga med kuhanjem solili. Jed postrežemo hladno.
Kumare na smetani
2 dl smetane, 2 kg kumar, 2 žlici moke, 2 žlici olja, peteršilj, poper, sol
Kumare naribamo in skupaj s peteršiljem dušimo na vročem olju. Ko ni več soka, dodamo moko, premešamo in na koncu primešamo še 3 dl vode, oziroma toliko, da se moka razpusti, pustimo vreti še 5 min. Kumare izboljšamo s smetano, solimo in popramo..
Štajerski fižolov golaž
30 dag prekajene in 20 dag sveže svinjine, 1/2 kg fižola, 40 dag čebule, 10 dag masti, 2 dag česna, 2 dag mlete sladke paprike, 5 dag paradižnikove mezge, lovor, koren, sol
Na masti prepražimo sesekljano čebulo, slanino, česen, narezano meso, dodamo mleto papriko, lovor in nariban koren. Dušimo in primešamo posebej kuhanemu fižolu. Solimo, prevremo in na koncu primešamo še paradižnikovo mezgo.
Puran z mlinci
Mlad puran, sol, 1l perutninske juhe, 15 dag masti, 50 dag mlincev
Očiščenega purana nasolimo, premažemo z maščobo, med pečenjem pa ga stalno polivamo z juho ali vodo, tako da dobimo omako tudi za mlince. Preden je puran pečen, mu dodamo razlomljene in poparjene mlince, ki smo jih pustili stati nekaj minut in jih potem skupaj s puranom zapečemo do zlate barve. Purana razrežemo na kose in obdamo z mlinci. Zraven postrežemo še solato.
Posolanka
Krompirjevo testo: 1 kg krompirja, 2 jajci, 1 dl kisle smetane, 35 dag moke, sol, poper, olje, zaseka, česen
Skuhan in olupljen krompir pretlačimo, ohladimo in mu dodamo ostale sestavine, tudi poper in sol. Naredimo gladko testo, ki ga izrežemo v kroge, ki jih ocvremo na vročem olju, namažemo z zaseko in potresemo s sesekljanim česnom. Posolanko postrežemo s krompirjevo solato ali kislim mlekom.
Bograč
20 dag prekajene slanine, 3/4 kg sveže svinjine, 3/4 kg govedine, 1kg krompirja, 2kg čebule, 2 sveži rdeči papriki, sol, začimbe
Na drobno zrezani slanini svetlo prepražimo sesekljano čebulo, dodamo na kose razlomljeno svežo papriko, koščke mesa, vodo po potrebi, da se zmes duši. Čez 1 uro dodamo kose krompirja, začinimo in solimo ter kuhamo še približno pol ure.
Bujta repa
2 kg kisle repe, 1/4 kg kaše, 1,5 kg svinjskega hrbta, 10 dag masti, 5 dag moke, česen, čebula, sol.
Skoraj do mehkega skuhamo meso in repo, dodamo oprano kašo, prežganje, ki smo mu dodali strt česen in sesekljano čebulo. Prežganje zalijemo z mrzlo vodo, razmešamo ter dodamo kuhani repi z mesom. Repa naj še pet minut vre. Solimo po okusu. Preden jed postrežemo, meso razrežemo na kose in jih naložimo na repo. Uporabimo lahko svežo in prekajeno svinjino.
Skuha
5 večjih krompirjev, 1/2 kg fižola, 1 kg kislega zelja, 1 dl olja, 2 žlici moke, sol, ocvirki.
Fižol namočimo preko noči, potem skuhamo. Posebaj skuhamo še kislo zelje in koščke krompirja. Na olju pripravimo prežganje iz olja in moke, ga dodamo kuhanemu zelju in dobro premešamo, da se razpusti. Pokuhamo še pet minut, nato dodamo še kuhan fižol. Kuhamo, da se krompir skuha. Jed ne sme biti preredka. Po okusu solimo, prevremo in zabelimo z ocvirki.
Ajdove klobase
1/2 kg kuhanih pljuč, 1/2 kg ledvic, 1/2 kg masti, 3/4 kg kuhane svinjske glave brez kosti, 1 kg ajdove moke, 10 dag pražene čebule, majaron, sol, piment, juha
V mesni juhi kjer se je kuhala svinjska glava strok česna, korenjček, lovorjev list in rezina čebule, skuhamo kašo do polovice. Posebaj skuhamo še pljuča, ledvica. Ohlajeni kaši primešamo drobno zrezano ali mleto kuhano drobovino in meso. Dodamo piment, majaron, poper, sol in nazadnje stopljeno mast in prepraženo čebulo. Maso dobro premešamo in če je pregosta, po potrebi dodamo juho v kateri smo0 kuhali drobovino in meso. Maso nadevamo kakor klobase v svinjska čreva in zašpilimo. Klobase skuhamo v mrzli vodi do vrelišča. Voda ne sme zavreti. Nato jih preložimo v hladen prostor, da se ohladijo in osušijo. Klobase spečemo v pečici segreti na 190oC 40 min. ponudimo jih poleg krompirjeve solate, kislega zelja ali repe.
Kruhove klobase
1 kg kruha, 1/2 kg mesa kuhane svinjske glavine, 2,5 l juhe, kjer se je kuhala glava, 20 dag sesekljane čebule, ščep majarona in timijana, sol po okusu, 2 dl krvi, pimen, poper.
Kuhano meso zmeljemo, dodamo v juhi namočen in ožet kruh, prepraženo sesekljano čebulo, solimo in začinimo. Dodamo juho, kri in dobro premešamo. Z maso nadevamo čreva in naredimo primerno velike klobase. Klobase nato kuhamo počasi v vodi, ki ne sme vreti, okoli 10 min. Kuhane splaknemo z mrzlo vodo in zložimo na deske. Ohlajene obrnemo. Klobase naj počivajo preko noči na hladnem.
Krapči
Testo; 60 dag moke, 4 dag kvasa, sol, 10 dag masti, 5 dl mleka, 5 dag sladkorja, 1 rumenjak
Nadev; 40 dag skute, 1/2 l mleka, 10 dag prosene kaše, 5 dag sladkorja, 2 dl kisle smetane, 1 jajce.
Za nadev zavremo mleko, osolimo in vanj zakuhamo kašo. Mlečno kašo ohladimo. Primešamo skuto, smetano, sladkor in jajce.
Iz sestavin za testo zamesimo kvašeno testo. Ko vzhaja, ga razvaljamo za nožev rob debelo in premažemo z nadevom. S pomočjo prta krapče zavijemo in preložimo v pomaščen pekač. Pustimo ponovno vzhajati, premažemo z jajcem in pečemo v pečici pri 180 stopinjah C okoli 45 min.
Repa krhljanka
0,50 kg repe, 2 žlici moke, sol, kumina, voda, 8 dag masti, čebula, ocvirki
Repo olupimo, razrežemo in skuhamo v slani vodi. Ko je že kuhana, ji dodamo ščepec mlete kumine in primešamo podmet iz moke in vode. Pokuhamo in zabelimo z sesekljano čebulo ocvrto skupaj z ocvirki. Repo ponudimo s krompirjem, žganci ali slivovimi cmoki.
Jerebica po prekmursko
1 jerebica, 5 dag čebule, 5 dag prekajene slanine, čebula, česen, kumina, peteršilj, rdeča sladka mleta paprika, 2 dag moke, 2 dl kisle smetane, mlinci, ocvirki.
Jerebice kvasimo 3 dni v kvaši iz jušne zelenjave (korenjček, peteršiljeva korenina, rezina gomolja zelene, čebula, strok česna) in nekaj brinovih jagod. Pred pečenjem jerebice obložimo z rezinami slanine in povežemo z vrvico. Prelijemo jih z vrelo maščobo in pečemo v pokriti kozici v pečici segreti na 190 oC 40 min. Pred koncem pečenja v kozico dodamo še na koščke narezano slanino, sesekljano čebulo in žlico moke. Kozico pokrijemo in dušimo še 15 min. do mehkega. Pečene preložimo na krožnik v pekač pa prilijemo 2 dl kurje juhe in omako pokuhamo. Omako gladko premešamo in dodamo smetano. Jerebice prelijemo z omako, poleg pa ponudimo mlince zabeljene z ocvirki.
Koruzni tepkanci
1kg koruzna moka, 4 dl smetane, 3 jajca, sol, poper, žlička sladkorja.
Iz vseh sestavin zamesimo čvrsto testo. Na hladnem naj počiva pol ure. Iz testa oblikujemo manjše ploščate hlebčke, ki jih polagamo na pomaščene zeljne liste in v pomaščen pekač. Testo naj zopet počiva kakšne pol ure. Pečemo jih v pečici segreti na 200 oC okoli 30 min. Med peko jih večkrat premažemo s smetano, da testo ne razpoka. Ponudimo tople, sladkane poleg bele kave ali poprane poleg kislega mleka ali s skuto.
Kulinji
4 jajca, 1/2 kg pšenične moke, 2 dl smetane, 10 dag masti, mak
Iz sestavin zamesimo testo kot za rezance, razvaljamo in razrežemo na 5 cm velike kvadratke. Skuhamo v slanem kropu, odcedimo in zabelimo z maslom. Ponudimo jih kot prilogo poleg divjačine ali pečenega mesa. Lahko pa jih tudi prelijemo z sladko smetano in posujemo z makom ter sladkamo.
Nedeljska mulprata
900g očiščenega govejega fileja, 6 na maslu dušenih izdolbljenih paradižnikov, 300 g čebulnega pireja, 6 mesnih žličnikov (iz teletine), dva mlada čvrsta jurčka, 6 dušenih polovic glavnate solate, 1 dl rdečega primorskega vina.
Pljučno pečenko dušimo na maščobi, sok od dušenja pa (počasi, med mešanjem na ognju) zalijemo z vinom, dodamo morda še malo goveje juhe in še enkrat prevremo. Nato primešamo malo škrobne moke, še malo povremo, precedimo in damo posebej na mizo. Pečenko narežemo na kose in preložimo na ploščo, jo okoli in okoli obložimo, menjajoč barve, z glavnato solato in s paradižniki, nadetimi s čebulnim pirejem. Na oba konca ovalne plošče pa dodamo mesne žličnike. Na pečenko naložimo opečene rezine jurčkov.
Sulec v kaprni omaki
Sulec razrezan na večje kotlete, sok limone, po 2 dl vode in belega vina, žlica kisa, sol, čebula, 4 zrna popra in pimente, lovorov list, 1 žlici masla, žlica moke, žlica kaper, po ščepec soli in sladkorja, rumenjak, 1/2 limone.
Kotlete na hitro oplaknemo, osušimo in pustimo 10 minut pokapljane z limoninim sokom. V široki kozici kuhamo 5 minut vodo z vinom, kisom, soljo, olupljeno čebulo, začimbnimi zrni in lovorovim listom. V zavretek damo ribje kotlete in jih na majhni vročini kuhamo 15 minut. Kotlete zložimo na pogret krožnik, zavretek precedimo. Maslo razpustimo v kozici, primešamo moko in jo med mešanjem zlato rumeno opražimo, nato zalijemo z ribjim zavretkom in prevremo. V omako zamešamo kapre, začinimo s soljo in sladkorjem. Rumenjak umešamo s smetano in primešamo 1 žlico vroče omake. Kozico vzamemo s štedilnika in omako zgostimo s smetano, umešano z rumenjakom. Kotlete prelijemo z omako in okrasimo z rezinami limone in vejicami peteršilja.
Pretaknjena šarenka
Šarenka težka okoli 2kg, rezine slanine 250g, 2 konzervi slanih filejev, 6 krompirjev, 5dl kisle smetane, 200g masla, 15 strokov česna, 2 dl belega suhega vina,sol, poper.
Ribo očistimo in primerno osolimo. Čez hrbet jo počez od glave do repa pretikamo s trakovi slanine in slanimi sardelnimi fileji. V meso ji zabadamo stroke česna prerezane na polovico. Notranjost ji nadevamo z olupljenimi krompirji. Šarenko položimo na pekač in prelijemo z vrelim maslom. Ribo nato pečemo v pečici segreti na 190 stopinj C 45 minut. Med peko jo prelivamo z lastnim sokom. Deset minut preden je pečena jo obilno polijemo s kislo smetano. Pečeno ribo preložimo na servirno ploščo, v pekač pa zlijemo vino in omako še nekaj minut pokuhamo. Z omako prelijemo ribo. Poleg serviramo opečene kruhove rezine in krompirjevo solato z majonezo.
Fileji zlatovčice na rižu
8 kom filejev po 100g, 200 g dolgozrnatega neglaziranega riža, 1/2 l vode, 1 zelenjavna kocka, 500 g kumar ali bučk, 2 noževi konici sveže zmletega belega popra, 2dl smetane, 3 žlice limoninega soka, jajce, 2 žlici sveže narezanega kopra, limona, paradižnik.
Riž kuhamo v veliki ponvi z vodo in zelenjavno kocko 15 minut na majhni vročini. Kumare ali bučke olupimo, zrežemo na kocke, jih razdelimo po rižu in začinimo s poprom. Vse skupaj kuhamo pokrito še 15 minut. Smetano zžvrkljamo z 2 žlicama limoninega soka, jajcem in 1 žlico narezanega kopra. Fileje operemo, potresemo s preostalim poprom in damo na riž s kumarami ali bučkami. Prelijemo s smetano in kuhamo še 10 minut na zelo majhni vročini. Ponev odstavimo s štedilnika. Jed potresemo s preostalim koprom in prelijemo z limoninim sokom. Okrasimo z rezinami paradižnika in limone.
Gorenjski želodec s kašo
2 kg svinjine, 6 strokov česna, 20 dag kaše, sol, poper, debela svinjska čreva.
Mletemu mesu dodamo 1 dl vode v kateri smo namočili sesekljan česen, nato dodamo še sol, poper in surovo kašo. Maso dobro pregnedemo in pustimo počivati na hladnem. Z maso nadevamo svinjska čreva in zašpilimo primerno velike kose. Ne polnimo preveč na trdo, ker se kaša še zelo napne. Želodčke nato prekadimo v prekajevalnici v hladnem dimu.
Ko jih kuhamo ne smejo vreti, da se ne razpočijo. Kuhamo jih uro in pol. Ponudimo tople ali hladne.
Zaseka
Mesnata slanina, lovor, česen, sol, cel poper
Slanino narežemo na kose, posolimo in natremo s česnom. Na kg slanine dodamo 3 dag soli. Kose zložimo v posodo, zalijemo s prekuhano slano vodo, dodamo lovor in cel poper. Čez nekaj dni kose obrišemo in obesimo v zračnem prostoru, da se dobro osušijo. Za nekaj dni jih nato obesimo v hladen dim in potem še na hladen zrak. Prekajeno slanino nato zmeljemo , dosolimo popramo, dodamo sesekljan česen in natlačimo v posodo. Da se ne pokvari jo na vrhu zalijemo z mastjo.
Žvarcet
1,5 kg telečjega mesa, 10 dag masla, 5 dag drobtin, muškatni orešček, timijan, limonina lupina, majaron, parmezan.
Na maslu dušimo na koščke zrezano telečje meso do mehkega. Med dušenjem ga zalivamo z govejo juho. Na koncu mu dodamo na maslu prepražene drobtinice in začimbe in naribano limonino lupinico.
Zalijemo z juho in pokuhamo. Žvarcet mora biti dovolj gost ko ga ponudimo posutega s parmezanom.
Primorsko višče
Večji šop mladih repnih listov, 4 stroki česna, peteršilj, maslo
Oprane repne liste brez pecljev dušimo v malo vode. Odcedimo in jih sesekljamo. Na vroče maslo dodamo česen, da zadiši in sesekljane repne liste, zalijemo z vodo, v kateri smo zelenjavo kuhali in posujemo s peteršiljem. Še malo pokuhamo. Ponudimo kot prilogo.
Cof
Testo; 20 dag moke, 0,5 dl vode, jajce in žlica olja.
Nadev; večja glava cvetače, 5 dag masla, 10 dag naribanega sira, 10 dag pršuta, sol.
Iz sestavin za testo zamesimo primerno čvrsto testo in ga pustimo počivati kakšno uro. Nato ga razvaljamo. Na pol skuhano glavo cvetače položimo na testo. Med cvetke damo koščke masla, posujemo s sirom in popramo. Notranjost cvetače nadevamo še s pršutom in testo zavijemo čez cvetačo. Testo na vrhu zapremo tako kot bi stisnili culo in pevežemo z testenim trakom. Premažemo z jajcem. Cof pečemo v srednje segreti pečici 40 minut.
Budel
Prekajena svinjska glava (2kg), 2 kg starega belega kruha, 1/2 l mleka, 2 dl mleka, 10 jajc, 1 čebula, 5 strokov česna, peteršilj, svinjska mrežica ali goveje črevo, sol, poper, orešček.
Kruh narežemo na kocke in navlažimo s smetano in mlekom. Vse skupaj dobro premešamo z jajci. Svinjsko glavo skuhamo in ohladimo. Meso poberemo od kosti in zražemo na drobne kose. Primešamo kruhu in začinimo. Dodamo še prepraženo čebulo in sesekljan česen, peteršilj, sol, poper, orešček in po potrebi solimo in popramo. Nadev dobro premešamo. Z njim napolnimo goveja čreva in zašpilimo. Lahko pa iz nadeva oblikujemo štruco in zavijemo v svinjsko mrežico. V srednje vroči pečici pečemo okoli ene ure. Toplo narežemo in postrežemo s hrenom ali pa kot prilogo k zelju.
Debelnica
3 srednje debele repe, 6 debelejših krompirjev, 15 dag zaseke, 5 česnovih glavic, sol, poper.
Svežo repo in olupljen krompir narežemo na manjše kocke, skuhamo in precedimo. Pretlačimo v pire in zabelimo z prepraženo zaseko. Dobro premešamo. Postrežemo samostojno s klobaso ali suhim mesom, lahko pa tudi kot prilogo h kislemu zelju ali dušenemu sladkemu zelju in zelenjavi.
Dolenjski flancati
50 dag moke, 10 dag masla, 15 dag sladkorja, 2 jajci, 1,5 dl sladke smetane, 2 žlici ruma, 1 dl belega vina, 1 žlička pecilnega praška, sol, sladkor v prahu, olje za cvrtje.
Maslo, sladkor, jajca in sol umešamo v kremasto zmes, dodamo še smetano, rum in vino. Nato previdno primešamo moko, pomešano s pecilnim praškom. Testo mora biti mehko in ga pustimo počivati. Na pomokani deski testo razvaljamo za nožev rob debelo. S kolescem ga narežemo na krpice velikosti 3 krat 6 centimetrov in vanje naredimo še 2 do 3 zareze. Skozi zareze pretaknemo vogale krpic in ocvremo v olju. Pri cvrenju stresamo ponev, da flancati lepo narastejo. Vroče potresemo z sladkorjem v prahu, ki smo mu dodali vanilijo.
Kostanjevi floki
0,5 kg kostanja, 4 jajca, 5 dag moke, 10 dag masla, 5 dag sladkorja, sol.
Kuhan in olupljen kostanj pretlačimo, dodamo sol, jajca in toliko moke, da zamesimo čvrsto testo, ki ga lahko oblikujemo v njoke. Spečemo jih na vročem maslu. Ponudimo jih kot samostojno jed posute s sladkorjem ali kot prilogo.
Jurjeva kapa
50 dag ajdove moke, 4 jajca, 10 dag zaseke ali masti z ocvirki, 0,5 l kislega mleka, sol.
V slanem kropu kuhamo ajdovo moko 5 min in nato kupček prebodemo. Žganci naj se nato kuhajo še 20 min. Polovico žgančevke nato odlijemo in jo prihranimo, da lahko z njo po potrebi še zalijemo žgance, če so presuhi. Z vilicami, kuhano moko - žgance dobro zdrobimo in primešamo raztopljeno zaseko. Pretresemo jih v skledo in prekrijemo s pečenimi stepenimi jajci. Tako so dobili žganci kapo. Po želji lahko dolijemo kislo mleko.
Poštengana kaša
50 dag prosene kaše, manjša čebula, 10 dag masti z ocvirki, 3 dag moke, sol.
Prebrano in namočeno kašo skuhamo do mehkega da se zgosti. Na mast damo sesekljano čebulo in žlico moke, pražimo da zarumeni, s tem podmetemo kuhano kašo. Še malo jo pokuhamo in nato stresemo v skledo in oblikujemo stožec. Vanj naredimo z kuhalnico več vdolbin v obliki stopnic - "šteng". V ponvi raztopimo mast z ocvirki in prelijemo preko kaše, tako da maščoba in ocvirki ostanejo po vdolbinicah. Ponudimo kot glavno jed z neolupljenim kuhanim krompirjem.
Ajdov šmorn
1 l mleka, 3 jajca, 1/2 kg ajdove moke, 10 dag masla, sol, sladkor.
Iz vseh sestavin stepemo gladko tekoče, malo gostejše testo. V pekaču raztopimo maslo in vanj vlijemo testo. Pečemo v pečici na 200oC, da zarumeni. Tedaj testo z dvema vilicama drobno zdrobimo. Še 5 minut pečemo v pečici. Pečen "šmorn" stresemo na krožnik in posujemo s sladkorjem. Postrežemo ga z vročim mlekom, jabolčnim pirejem - čežano ali kuhanimi suhimi češpljami. Nesladkanega lahko ponudimo s solato.
Žolca
6 svinjskih parkljev, 1 kg svinjske glave z uhlji, 2 svinjska jezika, jušna zelenjava (korenjček, korenina peteršilja, pol čebule, lovorjev list, strok česna, debelejša rezina repe, zelena, list ohrovta), česen, čebula, sol, poper, ščep timijana in majarona, žlica vinskega kisa.
V večjem loncu kuhamo parklje in glavo. Ko je meso na pol kuhano dodamo še jušno zelenjavo, lovor, česen, solimo in popramo. Kuhano meso vzamemo iz juhe. Ohlajeno meso odluščimo od kosti in narežemo na manjše koščke. Juho precedimo in odlijemo iz nje maščobo. V primerno stekleno posodo damo meso in zalijemo z juho. Žolci lahko dodamo tudi razrezana kuhana jajca in zelenjavo iz juhe. Tako pripravljeno žolco damo na hladno, da se strdi. Ko je žolca dovolj trda, jo obrnemo iz sklede in narežemo na kose, potresemo s čebulo in prelijemo s kisom in bučnim oljem. Solimo in popramo.
Čepenca
2,5 dl kisle smetane, 2,5 dl sladke smetane, 8 do 10 žlic ajdove ali pšenične moke, sol.
Sladko in kislo smetano zmešamo, solimo in zavremo. V vrelo smetano stresemo moko in kuhamo med neprestanim mešanjem toliko časa, da "čepenca" raja, to pomeni, da se vrti skupaj s kuhalnico. Ponudimo jo s kislim mlekom ali belo kavo.
Kozjanski krapi
Testo; 25 dag ajdove moke, 25 dag ostre moke, 2 jajci,
Nadev; 10 dag prosene kaše, 30 dag skute, 1 jajce, rumenjak, sol
Kisla smetana, ocvirki
Ajdovo moko poparimo s slanim kropom, dodamo belo moko in jajca ter zamesimo čvrsto testo. Za nadev kašo skuhamo, odcedimo in ohladimo. Dodamo ožeto skuto, malo soli, jajce in rumenjak. Dobro premešamo. Testo razvaljamo in razrežemo na 8 krat 8 cm velike krpe. Nanje položimo žlico nadeva, prekrijemo s prepognjenim testom, stisnemo in oblikujemo krapce. Kuhamo jih v slani vodi 20 min, odcedimo, zabelimo z ocvirki in prelijemo s kislo smetano.
"Masovnek" s kislim mlekom
0,5 l sladke smetane, 0,5 l kisle smetane, sol, okoli 15 dag ajdove ali koruzne moke, jajce po želji.
Smetano zlijemo skupaj v kozico, solimo. Vre naj 10 min. ves čas jo pridno mešamo, da se ne prime dna. Nato ji počasi dodajamo ajdovo ali koruzno moko in ves čas mešamo, da se masovnek v kozici zgosti. Na zmernem ognju ga mešamo še 10 minut, da se pojavi rumena maščoba. Takrat je gotov. Vročemu lahko po želji primešamo jajce. Masovnek ponudimo v lončeni skledici in poleg ponudimo kislo mleko.
Ričet
1 kg suhe vratovine, 20 dag ješprena, 25 dag kuhanega rjavega fižola, jušna zelenjava .(korenjček, korenina peteršilja, pol čebule, lovorjev list, strok česna, debelejša rezina repe, zelena, list ohrovta), lovor.
V loncu najprej skuhamo suho meso. Kuhanega vzamemo iz juhe. Nato v juho dodamo na kocke narezano jušno zelenjavo, lovor list, cel poper, nekaj strokov česna in ješprenj. Ko je ješprenj kuhan dodamo kuhan fižol in povremo. Po okusu solimo in popramo. Ričet mora biti bolj redek kakor gost. Postrežemo ga z rezino suhega mesa.
Pečenice
1,5 kg svinjskega mesa od plečke, 2 metra tankega svinjskega črevesa, sol, poper, sesekljan česen, ki ga namočimo v 1 dl vode..
Meso primerno drobno zmeljemo, dodamo sol, poper in vodo v kateri smo namočili sesekljan česen. Maso dobro pregnetemo in napolnimo v črevo. Zašpilimo klobase, ki jih pokuhamo v vreli vodi. Kuhano klobaso povaljamo v moki in spečemo na maščobi. Pečenice ponudimo s kislim zeljem ali repo.
Vampi po tržaško
1kg kuhanih vampov, 1 dl olja, 15 dag slanine, debela čebula, nekaj strokov česna, žlica paradižnikove mezge, žlica mlete sladke paprike, 6 dag drobtin, sol, poper, lovor list, zeleni peteršilj, parmezan.
Kuhane vampe razrežemo na rezance. Na olju pražimo sesekljano čebulo, slanino narezano na rezance in drobtine. Preden zarumeni dodamo paradižnikovo mezgo in vampe. Premešamo in malo dušimo. Potresemo z mleto papriko, dodamo česen, peteršilj, solimo, popramo in prilijemo govejo juho. Vampe kuhamo še eno uro. Biti morajo primerno gosti. Preden jih ponudimo, jih potresemo z naribanim parmezanom.
Gamsova obara
2,5 kg gamsovega mesa, 1 kg krompirja, glavica česna, večja čebula, majaron, suha arnika, lovor, kisla smetana, rumenjak, belo vino, sol, poper, korenček, limona.
Na masti zarumenimo sesekljano čebulo, dodamo na kose narezano meso in korenje. Dušimo kakšne pol ure. Zalijemo z govejo juho in dodamo na kose narezan kuhan krompir in začimbe. Obara naj se kuha še eno uro. Na koncu dodamo smetano, pomešano z rumenjakom in zalijemo z vinom. Po okusu solimo in popramo.
Repna cima v solati
0,50kg repne cime, 0,50kg krompirja, 1 žlica ocvirkov, česen, olje, kis, sol, poper po okusu.
Repno cimo zrežemo na trakove, dodamo vroč kuhan krompir v oblicah, stopljene ocvirke, sesekljan strok česna, solimo in popramo po okusu. Po okusu dolijemo kis in olje ter zmešamo v solato.
Orehova potica
Testo: 1kg bele moke, 5 dag kvasa, 1/2 l mleka, 8 rumenjakov, 2 zavitka vanilijevega sladkorja, naribana limonina lupina, 20 dag sladkorja, 0,3 dl ruma, 1 jajce
Nadev: 1 kg orehovih jedrc, 25 dag surovega masla, 12,5 dag smetane, 8 beljakov, 1 dl ruma, 1 limona
Moko presejemo že zvečer in jo pustimo čez noč na toplem. Zjutraj postavimo kvasec. Kvas zdrobimo, prilijemo mleko, dodamo moko in sladkor, zmešamo in postavimo na toplo. Medtem ko kvas vzhaja, zmešamo v moki 8 rumenjakov, vanilin sladkor, naribano limonino lupino, malo ruma, sladkor in toplo mleko. Začnemo gnesti in malo pozneje dodamo še vzhajani kvasec in gnetemo naprej približno 10 minut, da se v testu začno delati mehurčki. Zgneteno testo pustimo na toplem pokritega z prtičem, da vzhaja 1 uro. Po eni uri ga zopet dobro pregnetemo in pustimo zopet vzhajati eno uro. Medtem ko testo na toplem vzhaja, pripravimo nadev. Za nadev zavremo surovo maslo in smetano, prelijemo zmlete orehe, dobro premešamo in dodamo sneg iz 8 beljakov, rum in limonin sok. Vse skupaj še enkrat dobro premešamo ter ohladimo, da je nadev mlačen. Ko testo naraste na dvakratno količino, ga razvaljamo za prst debelo, namažemo z nadevom, tesno zvijemo v potico in to položimo v pekač, namazan z mastjo in posut z mletimi orehi. Potica naj na toplem vzhaja vsaj še četrt ure. Preden damo potico v pečico, jo namažemo z raztepenim jajcem ali samo z mlekom. Peka v krušni peči traja 1 uro, če peč ni dovolj vroča, pa tudi uro in pol. V električnem štedilniku pečemo potico dobro uro, v začetku pri 200 stopinjah, pozneje pa pri 170 stopinjah Celzija. Pečeno potico takoj zvrnemo iz modela na pladenj in jo še toplo potresemo s sladkorno moko. Razrežemo jo šele, ko se popolnoma ohladi.
Pinca
1 kg bele moke, 4 dag kvasa, 3 jajca, 2 rumenjaka, 10 dag rozin, 20 dag sladkorja, 1 dag vanilin sladkorja, 8 dag rozin, 1 dl mleka, 0,5 dl žganja, sol, limonina lupina
Kvas in žlico sladkorja raztopimo v mlačnem mleku in pustimo na toplem, da kvas naraste.V presejano moko damo kvas, sladkor, vanilin sladkor, dve jajci in dva rumenjaka, raztopljeno maslo, rozine, naribano limonino lupino, žganje in toliko mleka, da ugnetemo gladko testo. Še enkrat pregnetemo in oblikujemo hlebček. V pekaču, namazanem z maslom naj hlebček na toplem vzhaja vsaj 20 minut. Trikrat zarežemo od središča hlebčka in premažemo pinco s stepenim jajcem. Pečemo jo v pečici pri 180 stopinjah približno 90 minut. Pečeno še toplo posipamo s sladkornim prahom.
Kruh križnik
Testo: 50 dag moke, 1/4 l mleka, 3 dag kvasa, 8 dag masla, 10 dag sladkorja, sol, 2 jajci, limonina lupina, 1/2 dl češnjevega žganja
Nadev: 2 dl vina, 15 dag suhih fig, 10 dag suhih marelic, 10 dag lešnikov, 5 dag medu, cimet
Testo pripravimo enako kot za potico, le da mu dodamo češnjevo žganje. V vinu namočimo na drobno narezane suhe fige, marelice in lešnike, dodamo med in malo cimeta. Vse to umesimo v testo in oblikujemo hlebec. Preden ga damo v peč, naredimo s palcem in kazalcem na hlebcu štiri zavihke, nato pa med njimi z nožem zarežemo križ. Kruh premažemo z rumenjakom in spečemo. Ta kruh so v nekaterih primorskih krajih obvezno pekli za veliko noč.
Zelan kruh
1 kg bele moke, 5 dag kvasa, 4 rumenjake, 3 dl mlačnega mleka, 15 dag masla, 8 dag sladkorja, pest zelišč (melisa, materina dušica, koromač, janež), sol
V skledi zamesimo testo iz moke, vzhajanega kvasa, rumenjakov in mlačnega mleka. Pozneje dodamo še stopljeno maslo, sladkor in po potrebi še mlačno mleko. Testo gnetemo, da je lepo gladko, ga pokrijemo in postavimo na toplo, da vzhaja vsaj eno uro. Nato testo ponovno pregnetemo in umesimo zelišča, nato ga še enkrat pregnetemo in damo spet na toplo, da ponovno vzhaja. Spečemo ga kot navaden kruh. Ko je pečen, ga pokrijemo, pustimo, da se malo ohladi in razrežemo. Kruh so vedno pojedli še isti dan, ko so ga spekli, tako da je bil še mlačen. Od tod tudi pregovor - zelanu škodi sonce in oči soseda. To je bil posebne vrste obredni zeliščni kruh, ki so ga pekli vedno prvo nedeljo po veliki noči, to je na belo nedeljo.
Mlinčevka
Kvašeno testo: 35 dag moke, 2 dag kvasa, 1 dl mleka, 2 rumenjaka, 5 dag masla, 4 dag sladkorja, limonina lupina
Mlinci: 25 dag moke, 1 jajce, sol, mlačna vod, vrelo mleko
Nadev: 50 dag skute, 10 dag sladkorja, limonina lupina, vanilin sladkor, 25 dag sesekljanih orehov, 3 dl kisle smetane, 10 dag rozin ali grozdja, cimet
Pripravimo kvašeno testo, kot za orehovo potico. Vzhajano testo na tanko razvaljamo in z njim obložimo namaščen model za potice. Testo mora pokrivati dno in stene in naj nekoliko sega tudi čez rob posode. Zamesimo testo za mlince in ga pustimo, da nekaj časa počiva. Nato ga razdelimo na več delov in razvaljamo za pol prsta debelo v obliki modela za potico. Mlince večkrat nabodemo z nožem, da med peko ne postanejo mehurjasti in jih rumeno spečemo, ohladimo in poparimo z mlekom. Za nadev zamešamo skuto, sladkor, rozine, cimet, nastragano limonino lupino, vanilin sladkor in 2 dl smetane. Z nadevom najprej namažemo kvašeno testo na dnu modela. Po nadevu potrosimo sesekljane orehe. Na to položimo mlinec in ga namažemo z nadevom ter potresemo z orehi. Nadeva naj bo vsaj toliko, kolikor je visok mlinec. To ponavljamo, dokler ni model poln. Čim višja je mlinčevka, tem bolj je imenitna. Tudi zadnji mlinec premažemo po vrhu z nadevom in ga pokrijemo s testom, ki sega čez rob modela. Vzhajano potico prelijemo s preostalo kislo smetano in spečemo. V pečici segreti na 190 oC potico pečemo približno eno uro.
Budlan jezik
1 goveji jezik, 2 jajci, 8 dag masla, 6 dag drobtin, nekaj vejic peteršilja, pol čebule, poper, sol
V slani vodi do mehkega skuhamo svež goveji jezik. Na debelem koncu del jezika odrežemo in odrezani del drobno sesekljamo. Primešamo 2 jajci, 5 dag masla, 3 dag drobtin, drobno sesekljan peteršilj in čebulo, poper in sol. Jezik na eni strani po dolgem prerežemo, tako da nastane žepek, ki ga napolnimo z nadevom in stisnemo, zapremo z zobotrebci ali zašijemo. Nato jezik premažemo z razžvrkljanim jajcem, potresemo s preostalimi drobtinami, polijemo z razbeljenim maslom in spečemo v pečici segreti na 190 oC, tako da zgornja stran lepo zarumeni.
Dolenjske kepe
25 dag govejega stegna, 25 dag telečjega plečeta, 25 dag svežega sinjskega vratu, 1 žemlja, malo mleka za navlaženje žemlje, 5 dag čebule, 5 dag maščobe, strok česna, 1 jajce, sol, poper, 2 dag moke
Testo za paniranje: 1 dl mleka, ščepec soli, 2 rumenjaka, 10 dag mehke moke, 1 beljak, olje za cvrenje
Vse tri vrste mesa zmeljemo, žemljo namočimo v mleku, ožmemo in dodamo mesu. Zmes zabelimo z drobno sesekljano in prepraženo čebulo. Primešamo rumenjak, strt česen, začimbe in moko. Zmes dobro premešamo in iz nje oblikujemo srednje velike mesne cmoke - kepe, jih povaljamo v moki in paniramo v žvrkljanem testu, ter ocvremo v ne prevročem olju. Testo za paniranje naj počiva vsaj eno uro, preden ga uporabimo. Ocvrte kepe ponudimo s krompirjevo ali paradižnikovo solato kot samostojno jed za malico.
Tenfane gobe
50 dag gob, 5 dag masti ali olivnega olja, 1 čebula, 4 stroki česna, 5 dag pršuta, vejica peteršilja, 3 dag sira, juha za zalivanje, poper, sol
Tenfane (pražene) gobe pripravimo tako, da na masti naprej prepražimo čebulo in dodamo na manjše kose narezan pršut. Ko oboje dobro postekleni, dodamo sesekljan česen in peteršilj, pražimo nekaj minut in dodamo blanširane in odcejene gobe, jih posolimo in popopramo. Pražimo še 10 minut in zalivamo z juho. Nazadnje umešamo nariban sir. Od gob lahko za to jed uporabimo jurčke, karželjne, lisičke ali štorovke.
Žlikrofi z bakalco
Testo: 50 dag moke, 3 jajca, 1 dl mlačne vode, sol
Nadev: 1 kg krompirja, 10 dag prekajene slanine, 5 dag olja, 12 dag čebule, majaron, poper, sol, drobnjak
Bakalca: 1 kg koštrunovega mesa, 10 dag maščobe, 25 dag čebule, 20 dag korenja, malo kostne juhe, vino, sol, poper, lovorov list, šatraj in timijan
Iz moke, jajc in mlačne vode naredimo testo, bolj mehko kot za rezance. Počiva naj 20 minut. Testo razvaljamo v pravokotnik za nožev rob na debelo. V primernih razdaljah za dober prst narazen polagamo nadev. Pripravimo ga tako, da skuhamo krompir, ga olupimo in dobro zmečkamo. Dodamo na slanini in olju zarumenelo čebulo in začimbe. Vse to dobro zmešamo in oblikujemo za oreh debele kroglice. Kroglice pokrijemo s testom, potisnemo s prstom in testo prerežemo po dolgem in počez. Tako oblikujemo žlikrofe z malimi ušesi, ki so podobni raviolom. Kuhamo jih v slanem kropu, pri močnem ognju, le toliko časa, da priplavajo na vrh. Kuhane ponudimo kot samostojno jed, zabeljene z ocvirki, še bolj okusni pa so z omako - bakalco.
Za bakalco na maščobi prepražimo čebulo, dodamo naribano korenje in na koščke narezano meso. Zalijemo s kostno juho, začinimo, okisamo z belim vinom in dušimo. Na koncu bakalco potresemo z moko, prepražimo, še nekoliko zalijemo z juho in prevremo. Na kraju dodamo še žlico kisle smetane.
Potica s suhimi hruškami
Testo: 60 dag bele moke, 4 dag kvasa, 3 rumenjaki, 10 dag masla, 10 dag sladkorja, 0,5 dl ruma, 2 do 3 dl mlačnega mleka, limonina lupina, sol, maščoba in drobtine za pekač, beljak za mazanje, sladkor za potresanje
Nadev: 50 dag suhih hrušk, 3 jajca, 10 dag sladkorja, 1/2 dl ruma, limonina lupina, cimet
Iz ogrete presejane moke, pripravljenega kvasa, soli, raztopljenega masla, rumenjakov, sladkorja, ruma, sesekljane limonine lupine in mlačnega mleka zamesimo kvašeno testo. Potem ko dovolj vzhaja, ga za prst na debelo razvaljamo, namažemo z nadevom in trdo zvijemo.
Za nadev; hruškam odstranimo peclje, jih operemo in namočimo čez noč. Naslednji dan jih skuhamo, ohladimo, drobno sesekljamo ali zmeljemo, damo v skledo, dodamo sladkor, cimet, limonine lupine, rum, rumenjake in sneg iz beljakov. Vse dobro premešamo, nadev mora biti lepo mazav. Nadevano potico položimo v dobro namazan in z drobtinami posut pekač, jo namažemo z beljakom, lahko pa tudi z raztepenim jajcem ali smetano. Pečemo v srednje vroči pečici - 180 oC, 1 uro in še toplo potresemo s sladkorjem.
Pšenični kruh
1 kg moke, 4 dag kvasa, 4 dag soli, 2 dag sladkorja in približno 4dl tople vode
V presejano moko najprej naredimo na sredino jamico in vanjo vlijemo kvasec, ki ga pomešamo z malo moke. V toplo vodo zamešamo sol, da se raztopi. Prilijemo jo moki, ki jo dobro ugnetemo, da postane testo gladko in se zlahka loči od podlage. Nato testo pokrijemo in ga na toplem pustimo da vzhaja. Prvič naj testo vzhaja malo bolj. Če mesimo večjo količino testa, vzhajano testo razdelimo na hlebe primerne velikosti za peko. Testo ponovno pregnetemo in pustimo, da vzhaja drugič. Tokrat ne sme vzhajati preveč. Pravilno vzhajan kruh ima pečen gladko skorjo, enakomerno luknjičavost in ostane dalj časa svež. Preveč vzhajano testo pa upade in pri peki razpoka.
Kadar pečemo kruh v krušni peči, vzhajane hlebce zvrnemo na pomokan lopar in porinemo v peč. Kadar pa kruh pečemo v pečici, ga vložimo v pekač in testo trikrat z nožem zarežemo.
Čas pečenja je odvisen od velikosti hlebcev. Pečene hlebce namažemo z maščobo, da bo skorja mehkejša in pokrijemo s prtom, da se ohladijo.
Kmečki kruh
8 dag masla, 2 dl mleka, 10 dag kaljenih pšeničnih zrn, 0,35 l piva, 4 dag kvasa, žlica medu, 3 dag sladkorja, 70 dag mešane pšenične moke.
Pivo segrejemo na 30 do 40C in mu dodamo kvas. Po desetih minutah vzhajanja nastavku dodamo mleko, v katerem smo stalili maslo in vmešali kalčke. Pazimo, da temperatura dodanega mleka ni previsoka, ker bi sicer uničila kvasni nastavek. Nastavek in med vmešamo v moko, ki smo ji prej dodali sladkor. Če je testo presuho, mu dodamo vodo, če je preveč lepljivo, pa moko. Vse skupaj dobro pregnetemo, da postane testo gladko in se ne prijema več prstov. Po približno uri vzhajanja testo znova dobro pregnetemo. Na koncu naredimo dve štruci kruha, ki ju po še kakšni uri vzhajanja spečemo v predhodno segreti pečici na 190C. Pečenje traja slabo uro.
Poprtnik
1 kg pšenične moke, 4 dag kvasa, 2 dag sladkorja, 10 dag masla, 2 rumenjaka, 3 dl mleka, 1 jajce za premaz, sol.
Iz sestavin zamesimo kvašeno testo in ga pustimo vzhajati. Iz treh četrtin testa nato oblikujemo hlebec in ga damo v pehar ali pekač, da ponovno vzhaja. Vzhajani hlebec zvrnemo na lopar in ga okrasimo s ptički, ki smo jih oblikovali iz preostalega testa. Ves hlebec premažemo s stepenim jajcem in spečemo v krušni peči ali pečici.
Apostolski kruh
0,75 kg masla, 0,75 kg ostre moke, 3 žlice sladkorja, 1 žlica naribane limonine lupine, 1 žlica naribane pomarančne lupine, 4 jajca 2 žlici kisle smetane, sol, ščepec mletega janeža.
Maslo penasto umešamo, dodamo sladkor, naribano lupino limone in pomaranče, sladkor, smetano, sol in rumenjake. Vse sestavine penasto umešamo. Rahlo umešamo sneg beljakov in nato dodajamo moko, da dobimo gladko testo. Pekač premažemo z maslom in damo vanj 2/3 testa. V testo naredimo vdolbinico, ki jo premažemo z raztopljenim maslom. Dodamo preostalo tretjino testa, ki smo ga oblikovali v hlebček. Vse skupaj ponovno premažemo z maslom. Tako pripravljen kruh za peko, pustimo pokrit 6 do 7 ur, da počiva v toplem prostoru. Po tem času ga damo peči v pečico, še najbolje v krušno peč. Kruh je pri 180stopinj C pečen v eni uri. Ponudimo ga za veliko noč k prekajenem mesu.
Orehov kruh
Sestavine; 12 dag moke, 4 jajca, 14 dag sesekljanih orehov, 6 dag drobtin, 14 dag sladkorja, sol, naribana limonina lupina.
Priprava; Umešamo sladkor s 4 rumenjaki. Umešamo polovico snega iz 4 beljakov, nato še orehe, moko in drobtine, limonino lupino ter še ostali sneg. Testo damo v pomaščen in z drobtimami posut model, ter ga pečemo na temperaturi 180 stopinj 40 minut.
Da je kruh rahel, previdno umešamo sneg, z drobtinami pa korigiramo gostoto testa.
Pehtranova potica
Testo: 1 kg bele moke, 4 dag kvasa, 3 rumenjaki, 3 dl mlačnega mleka, 14 dag masla, 1 žlička soli, 2 žlički sladkorja.
Nadev: 15 dag masla, 20 dag sladkorja, 2 dl smetane, 3 jajca, 2 pesti sesekljanih pehtranovih listov.
Iz sestavin za testo zamesimo kvašeno testo, ki naj bo bolj rahlo. Medtem ko vzhaja pripravimo nadev. Raztopimo maslo in mu primešamo rumenjake, smetano in sneg beljakov. Testo razvaljamo, premažemo z nadevom, posujemo s sladkorjem in sesekljanim pehtranim. Tesno zavijemo in položimo v omaščen pekač. Postavimo na toplo, da še enkrat vzhaja. Preden damo pehtranovko v pečico, jo premažemo s stepenim jajcem. Pečemo jo približno eno uro v srednje vroči pečici. Ohlajeno zvrnemo iz modela in posujemo z sladkorjem.
Kobanska gibanica - "Loparošnica"
Testo: 50 dag moke, 3 dag kvasa, 3 žlice sladkorja, 3 rumenjaki, sol, mleko, rum, limona, drobtine maslo, kisla smetana.
Nadev: 54 dag mletih orehov, 15 dag sladkorja, 8 dag medu, 1 rumenjak, 2 jajci, mleko, 2žlici ruma, limona, raztopljeno maslo.
Iz sestavin za testo umesimo kvašeno testo kot za potico in ga pustimo vzhajati na toplem. Če pečemo v krušni peči testo raztegnemo po pomokanem loparju. Za električno pečico pa ga razvaljamo in položimo na pomaščen pekač. Iz sestavin za nadev umešamo gladko maso in namažemo po testu. Robove zavihamo nazaj čez nadev. Testo naj še nekoliko vzhaja, da robovi lepo nabreknejo. Nato gibanico spečemo v pečici na 200 oC okoli 35 min. Pečeno potresemo z sladkorjem v prahu in razrežemo. Ponudimo jo kar na loparju. Po tem ima tudi ime - "loparošnica".
Gorenjski krapi
Testo: 0,5 kg ajdove moke, 10 dag bele moke, 1/2 l vrele vode, sol, 3 dag masla ali masti.
Nadev: 15 dag skute, 2 dl kisle smetane, 1 jajce, 3 dag drobtin, sol.
Ajdovo moko poparimo z vrelo osoljeno vodo, zamesimo testo in pokrijemo. Ko se testo ohladi umesimo še belo moko v ajdovo testo. Pustimo da počiva.Testo razvaljamo na 5mm debeline in razrežemo na kvadratke. Za nadev zmešamo skuto s kislo smetano, dodamo jajce, drobtine in sol. Na vsak kvadrat damo žličko nadeva. Kvadrate prepognemo v trikotnike in na robovih stisnemo. V slanem kropu jih kuhamo 15 minut. Kuhane krape odcedimo in zabelimo s prepraženimi drobtinami.
Repinjača
Testo: 60 dag pšenične moke, 4 dag kvasa, 10 dag masti, 6 dl mleka, sol, sladkor.
Nadev: 50 dag surove repe, 6 dag masti, 2 žlici sladkorja, 4 jajca, 3 dl kisle smetane, maščoba za peko.
Iz sestavin za testo zamesimo kvašeno testo. Pustimo, da vzhaja. Medtem naribamo repo, jo osolimo in pustimo da stoji vsaj eno uro. Nato jo ožamemo in prepražimo na maščobi, da voda izpari. Po okusu sladkamo in umešamo jajci in smetano. Testo razvaljamo za palec debelo, ga razgrnemo na pomaščen pekač ali pa na pomokan lopar, če repinjačo pečemo v krušni peči. Testo prekrijemo z nadevom. Prelijemo še s smetano, ki smo ji umešali jajca. Robove zavihamo čez nadev in pustimo, da še malo vzhaja. V krušni peči je repinjača pečena hitreje kakor v običajni pečici. Pečemo na 190 st. C. približno 30 min.
Povitice
1 kg prosene kaše, 25 dag slanine, 25 dag sveže svinjine, 2 jajca, 60 dag svinjske mrežice, piment, majaron, timijan, juha, sol, poper, česen.
Kašo operemo in na pol skuhamo v juhi. Najbolje je, če je juha od kuhanja suhega mesa. Slanino in meso zmeljemo in primešamo ohlajeni kaši. Dodamo začimbe in jajca. Po potrebi dolijemo še juhe, ker jo bo kaša še vpila, vendar ne preveč. Dodamo jajca, strt česen in začimbe, solimo in popramo. Umesimo primerno čvrsto maso. Nadev zavijemo v svinsko mrežico in ga najprej kuhamo okoli 15 minut in nato še pečemo na 180 stopinj C približno eno uro. Ponudimo hladno s krompirjevo solato ali pa toplo s kislim zeljem ali repo.
Dolenjski štruklji
Testo: 50 dag moke, 2 žlički olja, 2 jajci, žlica jabolčnega kisa, mlačna voda.
Nadev: 15 dag masti, 30 dag naribanega starega kruha, 5 jajc, 1/2l goste pregrete smetane, sol, poper.
Iz sestavin za testo zamesimo voljno vlečeno testo. Hlebček testa razdelimo na tri manjše, ki jih namažemo z oljem in pustimo počivati kakšno uro. Spočito testo na pomokanem prtu tanko razvlečemo. Testo nato namažemo s smetano in posujemo z prepraženimi drobtinami in prepraženimi umešanimi jajci. Štruklje s pomočjo prta zavijemo in preložimo na mokro kuhinjsko krpo, ki smo jo posuli z drobtinicami. Zavijemo in povežemo z vrvico. Tesno zavite štruklje kuhamo v slanem kropu pol ure. Kuhane štruklje odvijemo in narežemo na rezine, ki jih zabelimo ali pa postrežemo z žejnofom, - posebno vrsto domače gorčice, ki jo Dolenjci pripravljajo iz vinskega mošta in gorčičnih zrn.
Skutni štruklji
Vlečeno testo: 1/4 l moke, 1 1/4 dl mlačne vode, žlica jedilnega olja, sol, 1 jajce
Nadev: 50 dag skute, 2 jajci, 1/4 l smetane, žlica sesekljanega peteršilja, žlica belih drobtin, žlica masla, sol. Dobro odtečeno skuto zdrobimo, zamešamo rumenjake, kislo smetano in na koncu sneg beljakov. Dodamo sol po okusu.
V presejano moko napravimo jamico, dodamo sol in olje, ter počasi prilivamo mlačno vodo, da ugnetemo gladko testo. (Količino vode ni mogoče natančno določiti, ker je odvisno od tega, ali je moka bolj ali manj suha). Dobro obdelano testo oblikujemo v hlebček, damo na z moko potresen krožnik in pokrijemo z ogreto skledo. Za kuhane štruklje vmesimo v testo jajce ali samo beljak in to takrat, ko dodamo moki sol in olje. Če ugnetemo v testo nekaj žlic kislega mleka, se lepše raztegne. Testo naj vsaj pol ure počiva, nato ga razvlecimo na pogrnjeni mizi. Prtič potrosimo z moko, položimo na sredo z moko potreseno testo, ga malo razvaljamo in pomažemo z oljem. Razvlečimo ga na vse strani, kolikor se da tanko, pri tem pa pazimo, da ga ne raztrgamo. Lažje gre, če nam kdo pomaga. Debel rob razvlečenega testa ob straneh odrežemo. Na razvlečeno testo polijemo raztopljeno maslo na katerem smo ocvrli sesekljani peteršilj, potrosimo z drobtinami, namažemo z nadevom, zvijemo s pomočjo prta (kot zavitek) in ga damo kuhati zavitega v mokro kuhinjsko krpo, ki smo jo prej potrosili z drobtinami. Prt zavežemo na obeh koncih. Namesto prta lahko uporabimo "alu-folijo", ki jo malo namažemo z oljem ali raztopljenim maslom na notranji strani.
Kuhamo ga v slanem kropu. Po 20 minutah kuhanja je štrukelj kuhan. Vzamemo ga iz kropa in položimo na desko ali delovno mizo, odvijemo in narežemo na 3 cm dolge štruklje. Servirajo jih ob glavni jedi s poljubno solato.
Nasvet: ko delamo vlečeno testo ni potrebno, da dodamo sol, temveč moramo sol dodati, ko je testo razvlečeno, to pa zaradi tega, da se lepše in lažje razvleče. Sol posipamo preden dodamo nadev.
Štruklje lahko naredimo tudi iz krompirjevega testa, postopek kuhanja pa je isti, kot pri vlečenem testu za "skutne štruklje".
Skutni štruklji iz krompirjevega testa
Krompirjevo testo: 3/4 kg kuhanega, pretlačenega krompirja, 8 dag surovega masla, 2 rumenjaka, 1-2 žlici soli, vzhajan kvas iz 1 dag kvasa, 1 žlici mleka, 28 dag moke (mešane), muškatni orešček po okusu, 1 žlica sesekljanega peteršilja ali drobnjaka
Pretlačenemu krompirju dodamo maslo, sol, vzhajan kvas, rumenjake, peteršilj, muškatni orešček, mleko - nakaj kapljic po potrebi in ugnetemo z moko gladko testo. Testo naj počiva vsaj pol ure. Nato na pomokan prt razvaljamo testo pol cm debelo, dodamo nadev kot za skutne štruklje iz vlečenega testa in s pomočjo prta zvijemo v štrukelj. Pokrit s prtom naj vzhaja na toplem kraju. Štrukelj nato zavijemo v moker z drobtinami posut prt ali namaščeno folijo in kuhamo v slanem kropu 20 minut. Odvijemo, razrežemo na 4 cm široke štruklje in serviramo. Prav tako pripravljen štrukelj, damo lahko tudi peči v namazan pekač, samo da damo rumenjake namesto v testo na že zvite štruklje, položene v pekač (rumenjake žvrkljamo in pomažemo po vzhajanem testu). Nato ga spečemo v pečici in ponudimo.
Slivova kaša
1/2 kg kaše, 1l mleka, 10dag suhih sliv, 10 dag sladkorja, mleti cimet, 10 dag masla.
Kašo operemo in namočimo preko noči v vodi. Kašo damo kuhat v vrelo mleko. Ko je na pol kuhana, dodamo oprane suhe slive, sladkor in cimet ter kuhamo do mehkega. Kuhano kašo serviramo v glinasti skledi in zabelimo z raztopljenim maslom. Po želji še sladkamo.
Prleška gibanica
Vlečeno testo: moka 350g, 1 žlica olja, sol, mlačna voda,
Nadev: 800 g skute, 3 dl kisle smetane, 100 g rozin, 200 g sladkorja, 3 jajca, limonina lupina, vanilin sladkor, rum;
Vlečeno testo razdelimo na štiri hlebčke. Pekač namažemo z oljem. Prvi hlebček razvlečemo, damo v pekač, porežemo robove, nanj damo nadev. To trikrat ponovimo. Na vrh damo testo in prelijemo s prelivom. Pečemo pri temperaturi 180 stopinj okoli 45 minut.
Nadev: skuti dodamo polovico smetane, 2 jajci, rozine, sladkor, limonino lupino, vanilin sladkor in dobro zmešamo.
Preliv: kisla smetana, jajca, malo sladkorja.
Skutni cmoki
30 dag skute, 8 dag masla, 2 jajci, 2 rumenjaka, 7 dag pšeničnega zdroba, 12 dag moke
V skledi penasto umešamo maslo in rumenjaka. Dodamo skuto, jajci, zdrob in moko. Maso gladko zmešamo in oblikujemo cmoke. Skuhamo jih v slanem kropu. Kuhane zabelimo s prepraženimi drobtinami.
Pehtranova pogača s kislo smetano
Nadev: 5 dag masla, 3 rumenjaki, 1/4 l goste kisle smetane, 10 dag sladkorja, sneg iz beljakov, 3 šopki sesekljanega pehtrana, 1/2 kg skute;
Testo; Linško testo razvijemo v okrogel model, ki ga premažemo z maslom. Nato potrosimo z pretlačeno skuto, pokapljamo s smetano in žvrkljanimi jajci, potrosimo s pehtranom. Na to položimo krpo vlečenega testa kot pri gibanici in to zaporedje brez "lincarja" ponovimo nakajkrat. Vsakič zavihamo vlečeno testo nazaj v sredino. V preostalo skuto, smetano, jajci in pehtran rahlo umešamo sneg iz beljakov. Ko se pogača že peče v pečici 3/4 ure na zmerni temparaturi , premažemo skorjo s stepenimi beljaki, da se lepo obarva. Pogača je takrat pečena in jo ponudimo toplo ali pa hladno.
Metliška špehovka
Testo; 0,50 kg bele moke, 3 dag kvasa, 5 dag sladkorja, 2 jajci, 5 dag masla, 1 žlička ruma, 3 dl mleka, naribana limonina lupina, sol.
Nadev; 0,30 kg suhih ocvirkov, 4 jajca, šopek drobnjaka, 1 dl kisle smetane.
Ocvirke stopimo, dodamo jajca, da zakrknejo in sesekljan drobnjak. Vse pomešamo v mazavo maso. Če so ocvirki suhi lahko dodamo žlico ali dve kisle smetane.
Iz sestavin za testo umesimo testo kot za potico. Paziti moramo, da je moka topla. Testo naj dvakrat vzhaja, vmes ga temeljito premesimo. Testo razvaljamo za prst debelo na pomokanem prtiču. Namažemo nadev in tesno zvijemo. Špehovko preložimo v pomaščen pekač in pokrito pustimo, da pol ure vzhaja. Pred pečenjem špehovko premažemo z stepenim jajcem in nato pečemo v pečici kakor potico.
Skutni štruklji z meto v ajdovem testu
Testo; 3/4 kg ajdove moke, sol, 1 l kropa, malo bele moke;
Nadev; 2 šopka mete, 1 kg skute, 3 jajca, 5 žlic smetane, drobtine po potrebi, 5 dag masla in drobtine za zabelo
Zabela; maslo, prepražene drobtinice ali ocvrki;
Moko poparimo in dobro premešamo, ohladimo in damo na desko, ki smo jo prej potresli z moko. Testo pognetemo in razvaljamo cm na debelo. Namažemo ga z nadevom, potresemo z drobtinami, posebno če je nadev bolj moker, ter testo zavijemo. Štrukelj zavijemo v prtič, ki smo ga zmočili z mrzlo vodo in dobro oželi ter potresli z drobtinami. Kuhamo ga 1/2 ure v slanem kropu. Kuhanega razrežemo na rezine, zložimo v skledo ali na krožnik in zabelimo s prepraženimi drobtinicami.
Nadev; skuto pretlačimo, ji dodamo jajca, smetano in sesekljano meto. Štruklje po želji lahko tudi sladkamo.
Medvoški keksi
25 dag navadne margarine - salo, 25 dag rastlinske masti, 1 jajce, 1 pecilni prašek, 40 dag bele moke, 1/2 vrečke vanilin sladkorja, 8 dag kristalnega sladkorja, 8 dag marmelade, sol po okusu, sladkor v prahu po želji (za posipavanje)
Penasto umešamo rastlinsko mast, dodamo jajce, vanilin sladkor, kristalni sladkor in mešamo toliko časa, da masa postane gladka. Solimo po okusu. Dodamo moko, kamor smo prej presejali pecilni prašek. Od skupne količine moke vzamemo tudi 5 dag moke za valjanje - razvitje testa. Testo pregnetemo in ga na pomokani delovni mizi razvaljamo 3 do 5 mm debelo. Kar s kozarcem za žganje izsekamo okrogle modelčke, jih položimo na hladen pekačis spečemo do zlato rumene barve. Ohlajene namažemo (vsakega drugega) z razredčeno marmelado in nanj prilepimo nenamazanega. Po želji jih povaljamo tudi v sladkorju - posipamo.
Medena potica
Sestavine: 50 dag mehke moke, 25 dag surovega masla, 15 žlic toplega mleka, 2 celi jajci, 2 rumenjaka, 4 dag kvasa, malo soli, 2 žlici sladkorja;
Priprava testa; Najpej dobro umesimo maslo v moko, nato dodamo v mleku raztopljen kvas in sladkor ter jajca in naribano limonino lupino. Ko je že enkrat vzhajalo, ga umesimo še enkrat in pustimo vzhajati.
Sestavine za nadev; 1 l medu, 1/2 l zmletih orehov, 3 žlice ruma, 1 žlica cimeta, 1 žlica naribane limonine lupine;
Priprava; Med zavremo in vrelemu dodamo sestavine. S tem nadevom namažemo razvaljano testo, ga še posujemo z orehi in malo s piškotnimi drobtinami, ter ga trdno zvijemo. Potico pustimo vzhajati, ter jo namažemo z jajcem in damo v pečico na 190 stopinj za 1 uro.
Nasvet; Če testo mesimo premalo, je neenakomerno luknjičavo, obarvano in vlažno. Če pa ga mesimo predolgo se testo pri vzhajanju razleze, ker smo iz njega iztisnili ves zrak, zato se pri peki razleze in so izdelki nizki, Pri ročnem mesenju teh napak ni, tu so prej napake zaradi prekratkega mesenja.
Čokoladni kruh
Sestavine; 7 dag moke, 4 dag sesekljanih mandeljev ali orehov, 14 dag sladkorja, malo vanilije in 4 jajca, 15 dag čokolade v prahu.
Priprava; 4 jajca stepamo s sladkorjem ter vanilijo, pridenemo 15 dag čokolade, orehe, ter moko. Testo stresemo v namazan model in pečemo v pečici na 180 stopinj 40 minut.
Koroški orehovi zvitki
Testo: 1/2 kg moke, 2 jajci, 3 dag masla, voda, sol
Ugnetemo mehko in voljno testo, ki naj počiva pol ure. Na tanko razvaljano testo v razdalji 3 do 4 cm vodoravno nalagamo nadev, ki ga ponovno prekrijemo s testom. Na vseh straneh testo stisnemo in razrežemo na kvadratke. Zvitke skuhamo v osoljenem kropu in zabelimo s prepraženimi drobtinicami.
Nadev: 25 dag mletih orehov, 1 jajce, 1/8 l mleka, sladkor, cimet, klinčki, limonina lupinica, drobtine
Za gost nadev zmešamo z vročim mlekom poparjene orehe, jajce, sladkor in dišave. Drobtine uporabimo le, če je masa preredka.
Koroški šarkelj
Testo: 1/2 kg moke, 3 rumenjaki, 10 dag masla, 3 dag kvasa, 10 dag sladkorja, 3 dl mleka, sol
Maslo umešamo, dodamo rumenjake in sladkor, nazadnje pa še moko, kvasni nastavek, mleko, sol in vse skupaj ugnetemo v gladko testo. Damo vzhajat in ko dvojno naraste, ga debelo zvaljamo.
Nadev: 10 dag sladkorja, 20 dag rozin, cimet
Testo potresemo z rozinami, sladkorjem in cimetom. Zavijemo, dodamo v model za šarkeljne, pustimo, da ponovno vzhaja in spečemo. Pred peko testo pomažemo z jajcem.
Štajerski pečeni štruklji
Testo: 1/2 kg moke, 2 jajci, 2 žlički olja, limonin sok, mlačna vod, sol
Vse sestavine ugnetemo v mehko in voljno testo, ki ga pustimo počivati pol ure.
Nadev: 25 dag skute, 1 jajce, cimet, 1/8 l smetane, 1 kg naribanih jabolk, 5 dag rozin, 10 dag sladkorja, drobtine
Skuto umešamo s smetano, rumenjakom in cimetom ter stepenim snegom iz beljaka. Preden nadev namažemo na razvlečeno testo, ga pokapljamo z maslom, potem pa nadev potresemo še z jabolki, rozinami in sladkorjem, zvijemo in spečemo.
Ajdova potica
Testo: 1/2 kg bele moke, 1/2 kg ajdove moke, 4 dag kvasa, sol
Iz naštetih sestavin pripravimo tekoče testo in ga damo vzhajat. Potem tanko plast testa vlijemo v pekač, dodamo nadev in spet testo. Tako naredimo več plasti, na vrhu mora biti testo.
Nadev: 1/2 kg sesekljanih orehov, mleko, 3 žlice medu
Orehe polijemo z vročim mlekom in jih osladkamo z medom.
Sirova zlivanka
1/2 kg moke, 1/2 kg skute, 3/4 l mleka, 12 dag sladkorja, 4 jajca, 13 dag masla, 1 dl kisle smetane, sol, olje za pečenje, sladkor za posipanje
Skuti prilijemo mleko in umešamo v moko, postopoma pa dodamo še penasto umešane rumenjake, sladkor, maslo in nazadnje trd sneg iz beljakov. Maso vlijemo v pekač. Ko je zlivanka že pečena, jo namažemo s smetano in sladkamo ter pečemo še 15 minut. Postrežemo toplo, narezano na rezine.
Rečca
20 dag mletih orehov ali lešnikov, 20 dag rozin, 25 dag sladkorja, 25 dag drobtin, 25 dag masla, majaron, mleko ali vino, svinjska mrežica.
Na maščobi prepražimo drobtine, vročim dodamo majaron, da zadiši. Orehe pokuhamo v mleku ali vinu, masa mora biti gosta. Rozine pokapamo z rumom. Vse to dobro premesimo in dodamo sladkor. Oblikujemo štrukelj in zavijemo v mrežico. V srednjevroči pečici pečemo 30 min. Narezane rezine ponudimo k čaju ali pa k divjačinskem mesu kot prilogo.
Tržaške fave
30 dag moke, 6 jajc, 12 dag masla, 65 dag olupljenih mletih mandeljev, 1 kg sladkorja v prahu.
Vse sestavine ugnetemo v testo in oblikujemo kroglice, ki jih zlagamo na pomaščen pekač in hitro spečemo v pečici na 190 stopinj C.
Maronova župa
1 l čiste kostne juhe, 25 dag kostanjev , 2 dl vina, sol, poper, majaron, bazilika, kis
V vrelo čisto kostno juho damo zdrobljene kuhane kostanje, najaron, baziliko, sol, poper, vino in po okusu še kis. Pustimo, da vse skupaj vre še 15 minut. To juho so radi jedli tisti, ki so preveč pokušali novo vino. Zato se je ohranil rek: da iz glave vino se skadi, maronova župa poskrbi!
Slana ajdova pogača
Testo: 70 dag moke, 50 dag bele pšenične moke, 30 dag bele pšenične ostre moke, 5 žlic mleka, 15 dag masla, sol, 4 dag kvasa
Nadev: 1 kg skute, 2,5 dl kisle smetane, 3 jajca, sol
Ajdovo moko poparimo in ohladimo. Nato zamesimo gladko testo iz obeh vrst moke, malo masla, soli in kvasa, ki smo ga pripravili v mlačnem mleku. Testo razvaljamo pol centimetra na debelo in zrežemo na več kosov v velikosti pekača. Prvo plast testa položimo v dobro namaščen pekač, ga polijemo z raztopljenim maslom in namažemo z nadevom. Na to položimo drugo plast testa, ki ga prav tako polijemo z maslom in namažemo z nadevom. Ponavljamo tako dolgo, dokler nam ne zmanjka testa. Preden damo pogačo v pečico, jo narežemo na kose, še enkrat prelijemo z maslom in gosto kislo smetano ter spečemo v vroči pečici.
Martinova "jabka"
8 debelih jabolk, 50 dag maronov, 5 dag pancete ali slanine
Jaboko na vrhu prerežemo in izdolbimo. Napolnimo ga s kuhanimi olupljenimi maroni in pokrijemo s kosom pancete ali slanine. Tako pripravljena jabolka zložimo v namaščen pekač in jih spečemo v pečici ali v krušni peči.
Hruške v srajčki
Vlečeno testo: 30 dag moke, 2 žliči pecilnega praška, 2 zavojček vaniljinega sladkorja, 20 dag masla, 25 dag skute, ščepec soli
Za nadev in za hruške: 10 dag mandeljnov, 17 dag sladkroja, 1/8 l sladke smetane, 4 velike hruške, 1/4 l belega vina, 2 jaci, limonine lupine, 2 žlici mleka, ingver
Iz vseh dodatkov zamesimo listnato testo, najbolje bo uspelo, če ga pripravimo že dan prej, lahko pa uporabimo že kupljeno ali pa zmrznjeno listnato testo. Hruške olupimo, očistimo pešk, jih po dolgem razpolovimo in damo kuhat v posodo, v katero smo dali vodo, vino, 5 dag sladkorja in limonino lupino. Hruške poširamo 8 do 10 minut, nato jih vzamemo iz lonca in ohladimo. Medtem pripravimo karamelizirane mandeljne. V posodo damo preostali sladkor, ko se ta razpusti, mu dodamo sesekljane mandeljne in jih med mešanjem pražimo, da dobijo zlatorjavo barvo. Nato previdno dolijemo stolčeno smetano in pustimo, da se kuha, dokler ne dobimo gostega nadeva za hruške. Testo razrežemo na štiri velike kvadrate, da bomo lahko z njimi obdali hruške. Robove namažemo z beljakom. Hruškine polovice napolnimo s karameliziranimi mandeljni in jih sestavimo. Hruško obdamo s testom, ga zgoraj stisnemo in premažemo z rumenjakom, zmešanim z mlekom. Hruške v srajčki pečemo v pečici pri temperaturi 200 stopinj približno 30 minut.
Polnjena jabolka
4 večja jabolka, limonina lupina, 4 nageljnove žbice, 15 dag sladkorja, 3 jajca, 5 dag malinove ali kakšne druge marmelade, 10 dag olupljenih mandeljnov, 3 dag drobtin
Jabolka olupimo, izrežemo peščišče in skuhamo z dodatkom nekaj žlic sladkorja, limonine lupine in nageljnovih žbic. Skuhane zložimo v visok pekač in jih do polovice napolnimo z marmelado. Za nadev zamešamo 10 dag sladkorja, 3 rumenjake, 1 beljak in mandeljne. Beljaka stepemo v zelo trd sneg in z drobtinami previdno zamešamo v mandeljnovo zmes. Z nadevom napolnimo jabolka, nekaj nadeva naložimo še povrh jabolk, nato jih spečemo v pečici. Pečena jabolka prekrijemo s stepeno sladko smetano, v katero smo zamešali žlico sladkorja.
Smetanovi keksi
55 dag moke, 1/2 vrečke pecilnega praška, 2 dl kisle smetane, 10 dag masla, 25 dag sladkorja v prahu, 1 žlica ruma, 1 jajce, 2 rumenjaka
Moko pomešamo s pecilnim praškom, v sredini napravimo jamico in damo vanjo smetano, jajca, rum, sladkor in zdrobljeno maslo. Umeseimo gladko testo, ga razdelimo na dva dela in pustimo pol ure počivati. Nato testo razvaljamo in z modelčki oblikujemo kekse. Na pomaščenem pekaču jih v pečici svetlorumeno spečemo.
Rjavi medenjaki
25 dag medu, 10 dag sladkorja, 20 dag zmletih prepraženih mandeljnov, sok ene limone, 30 dag moke, 1/2 vrečke pecilnega praška, cimet
Med segrejemo do vrelišča, dodamo sladkor, mandeljne, limonin sok, cimet, moko in pecilni prašek. Vse skupaj pregnetemo v čvrsto testo, ki naj nekaj ur počiva. Nato ga razvaljamo in s koleščkom oblikujemo majhne štirikotnike. Piškote spečemo v pomaščenem in z moko potresenem pekaču. Preden jih vzamemo iz pečice, jih premažemo z medom, razredčenim z vodo.
Ocvrte miške
50 dag moke, 25 dag kvasa, 8 dag masla, 2 dl mlačnega mleka, 5 dag sladkorja, 4 rumenjaki, sol, naribana limonina lupinica, sok 1 pomaranče, 50 dag maščobe za cvrenje, sladkor v prahu za potresenje
Iz moke kvasa, sladkorja, masla, rumenjakov, soli, limonine lupine, soka pomaranče in mleka pripravimo kvašeno testo kot za pustne krofe, le malo redkejše naj bo. Dobro stepeno testo denemo na toplo vzhajat, da naraste na dvakratno količino. Z jedilno žlico zajemamo iz testa žličnike in jih polagamo v vročo mast in zlatorumeno ocvremo. Ocvrte žličnike polagamo na cedilo, da se odcedi maščoba, nato jih rahlo potresemo s sladkorjem v prahu. Lahko jih prelijemo z malinovcem in ponudimo.
Kolacija
15 dag suhih sliv, 15 dag suhih hrušk, 15 dag suhih jabolčnih krhljev, 15 dag rozin, 15 dag suhih fig, limonina lupina, sladkor po okusut, približno 3 l vode, 20 dag fižola, sol
Najprej kuhamo v vodi 10 minut suhe hruške, nato dodamo jabolčne krhlje, fige in limonino lupino, čez 5 minut pa še rozine in slive. Ko je sadje kuhano, mu dodamo fižol, ki smo ga posebej skuhali v slani vodi. Preden ponudimo kolacijo, jo po želji osladkamo.
Zidana potica
Testo: 1 kg mehke moke, 12 dag masla, 4 rumenjaki, 12 dag sladkorja, 4 dl mleka, 1 žlici ruma, 4 dag kvasa, žličko soli
Nadev: 7 žemelj, 4 jajca, 1 kg skute, 5 dl smetane, 10 dag sladkorja, 5 dag rozin, 15 dag orehovih jedrc, limonina lupina, cimet
Iz moke in vseh dodatkov in vzhajanega kvasa zamesimo testo. Medtem pripravimo sestavine za nadev: žemlje, stare en dan, zrežemo na rezine. V mlačnem mleku žvrkljamo jajca in jih polijemo po žemljah. Posebej pripravimo skuto, ji dodamo tri stepena jajca in kuhano smetano, nekaj žlic sladkorja, cimet, nastragano limonino lupino in v rumu namočene rozine. Posebej grobo sesekljamo orehova jedrca.
Testo naj vzhaja dvakrat, nato ga pregnetemo in razvaljamo za prst na debelo. Z maslom namažemo pekač, vanj položimo testo tako, da sega tretjina testa čez rob pekača. Na testo namažemo nadev: najprej potresemo grobo sesekljane orehe, jih pokrijemo s plastjo žemljinih rezin, na to damo za centimeter debelo plast skutinega nadeva. Ta vrstni red ponavljamo dokler ne porabimo vsega nadeva. Pri tem moramo paziti, da potica ne sega čez rob pekača. Na koncu nadev pokrijemo s testom, namažemo s stepenim jajcem in pustimo, da še malo vzhaja. Našo zidano potico pečemo dobre tričetrt ure v sednje vroči pečici. Ko je pečena, jo potresemo s sladkorjem, pustimo, da se malo ohladi, jo narežemo in postrežemo še toplo.
Štula - kašnata potica
Testo: 75 dag bele moke, 3 dl mleka, 10 dag masti ali masla, 2 rumenjaka, 4 dag kvasa, 1 žlica sladkorja
Testo pripravimo enako koz za špehovko. Za nadev najprej skuhamo svinino, na juhi od svinine skuhamo kašo. Odlijemo juho, dodamo kaši na drobne koščke zrezano svinino, jajci, drobno sesekljano čebulo in peteršilj, majaron in strt česen, posolimo in popopramo ter dobro zmešamo. Nadev namažemo na razvaljano testo, zavijemo, položimo v namaščen pekač in spečemo kot špehovko. Preden je potica pečena jo še prelijemo s smetano.
Krhki flancati
1 kg moke, 6 dl goste kisle smetane, 8 rumenjakov, 10 dag sladkorja, 2 žlici limoninega soka, 2 žlici ruma, 6 žlic vina, olje za cvrenje, sladkor za potresanje
Vse sestavine hitro pognetemo v testo, da je gladko in ga pustimo počivati. Nato ga razvaljamo za nožev rob debelo in zrežemo s petelinčkom na pravokotnike. V vsak pravokotnik naredimo 3 - 4 zareze. Nastale trakove med seboj prepletemo, damo v vroče olje in ocvremo. Pečene odcedimo in še tople potresemo s sladkorjem.
Pustni krofi
1 kg moke, 6 dag kvasa, 1/4 l mleka, 1/4 l smetane, 10 rumenjakov, 1 jajce, 10 dag sladkorja, pomaranča ali limonina lupina, malo muškatnega oreščka, sol, 4 žlice ruma, 15 dag surovega masla, marelična marmelada, olje za cvrenje, sladkor za posipanje
Moko presejemo. Postavimo kvas. Rumenjake, jajce in sladkor penasto umešamo. Naribamo pomarančne ali limonine lupinice, nastrgamo orešček. Pogrejemo mleko in smetano, da je oboje mlačno. Iz moke, vzhajanega kvasa, umešanja, mleka in smetane stepemo kvašeno testo. Testu dodamo še stopljeno surovo maslo. Testo za krofe mora biti mehko, sicer so krofi težki. Testa na ugnetemo, temveč stepamo. Na dvigamo ga visoko, ker bi s tem povzročili zračne luknje v testu in s tem tudi v krofih. Ko se testo loči od posode in kuhalnice, ga pokrijemo in damo na primerno toplo mesto, da vzhaja. Vzhajano testo zvrnemo na pomokano desko ali prt. Razvaljamo ga za pol prsta debelo. Z obodom za krofe izrežemo kroge. Na polovico krogov damo v sredino žličko marmelade. Z drugo polovico krogov prve pokrijemo. Pri tem obračamo testo, tako, da je zgornji del testa obrnjen proti nadevu. S prsti oba kroga ob robu stisnemo in ponovno obrežemo z malo manjšim obodcem. Robova morata biti dobro stisnjena, da marmelada ne uhaja, kupček marmelade pa natanko v sredini, da se krofi zaradi izgubljenega ravnotežja ne prevračajo pri cvrenju. Krofe zložimo na pomokan prt in pokrite pustimo, da vzhajajo.
V kozico denemo za tri prste olja in ga segrejemo. Poskusimo s cvrenjem z enim krofom. V olje ga spustimo tako, da pride vrhnja, bolj vzhajana stran najprej v olje. Posodo pokrijemo in cvremo. Ko je lepo zarumenel, ga obrnemo in ocvremo še po drugi strani. Če so krofi pravilno vzhajani se potope v olje do polovice. Ko ga obrnemo nastane venček. Če pa so preveč vzhajani se potope nad polovico, ni venčkov in v olju se obračajo. Pri prevročem olju testo prehitro porumeni in je neprepečeno. Poskusimo s pletilko, tako da jo zabodemo v krof od strani. Če se je testo prime, ni dovolj ocvrto. V posodi naj ne bo preveč krofov, da se ne bodo dotikali. Ocvrte polagamo na cedilo ali pivni papir in še vroče potresemo s sladkorjem.
Naročite se na:
Objavi komentarje (Atom)
Ni komentarjev:
Objavite komentar